Abdioğulları İSO İlk 500’de 263’ncü Sıraya Yerleşti

ABDİOĞULLARI, AZİMLE BÜYÜYOR

Ekonomi Yayın: 27 Eylül 2023 - Çarşamba - Güncelleme: 27.09.2023 11:49:00
Editör -
Okuma Süresi: 6 dk.
Google News

Türkiye’nin en büyük dokunmuş ve örülmüş plastik ambalaj üreticilerinden Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), şirketlerin üretim ve satışlarını dikkate alarak açıkladığı “Türkiye’nin 500 Sanayi Kuruluşu 2022” listesinde 263’ncü sıraya yerleşti.

 

ÜRETİMİN YAKLAŞIK YÜZDE 50’Sİ İHRAÇ EDİLDİ

Endüstriyel, Tarımsal, Teknik Tarım ve Teknik Tekstil alanındaki üretimleriyle istikrarlı  büyümeyi sürdüren Abdioğulları A.Ş. sektöründe 59 yıllık tecrübesiyle Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, toplam 400.000 m2 alana kurulu 9 tesiste, yaklaşık 2000 çalışanı ve AR-GE çalışmalarını ile teknolojiyi yakından takip ediyor.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DAHA DA ÖNEM KAZANIYOR

 Abdioğulları Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü, istikrarlı büyümenin temelindeki en önemli unsurların rekabet gücü, güven, çevreye saygı, günün değişen teknolojilerine uyum, Ar GE çalışmaları ve hepsinden önemlisi sürdürülebilirliğin bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

"Sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir teknoloji firması olma vizyonunu benimsiyoruz. Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakma gereksinimi, emisyon değerlerinin azaltılması ve karbon ayak izlerinin en düşük seviyeye indirilmesi konularında gösterdiğimiz hassasiyet ile ürettiğimiz ürünler hayatın birçok farklı alanında kullanılırken sürdürülebilirliği de ön plana alıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında kullanıcılarımıza sunduğumuz rekabet gücü yüksek çözümlerle ülkemizin katma değerli ihracat hedeflerine en yüksek girdileri sağlamaya gayret edeceğiz.”

 

GES YATIRIMI 

 Abdioğulları A.Ş. olarak, hem çevreyi koruma hem de enerji maliyetlerini düşürmek amacıyla ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurduklarını anımsatan Salih Sütcü, “Sürdürülebilir bir gelecek hedefi doğrultusunda yenilenebilir kaynaklar için çalışma yapan firma olarak son 6 yılda Güneş Enerjisi Santralleri kurarak, ulaştığımız 25 MW üzeri enerji gücünü her geçen yıl artırmayı hedefliyoruz” bilgisini paylaştı.

 

BAŞARININ KOŞULLARI

Abdioğulları Plastik’in yaklaşık 30 yıllık üretim yolculuğunda edindiği tecrübeler ışığında büyümeye giden yolun kritik noktalarını anlatan Sütcü; şirketlerin karşılarına çıkan fırsatları doğru şekilde değerlendirmelerinin kritik öneme sahip olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“ İş dünyasında özellikle değişimi yakından takip ederek, doğru pozisyon alabilmek büyümenin en temel koşullarından biri. Büyüme fırsatlarını görebilmek ve yararlanabilmek için de güçlü öngörü ve analiz kabiliyetinin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum. Bu noktada da şirketler için ‘kurumsallaşma’ hayati önem taşıyor. Kurumsallaşma olmazsa, büyüme de, gelişim de sürdürülebilir olmaz.”

 

DİJİTALLEŞME KAÇINILMAZ 

Yeni iş yapma modellerinin hem müşteri hem çalışanlar açısından önemine vurgu yapan Salih Sütcü, "Halihazırda yapısal iyileştirme ihtiyacı olan verimlilik, katma değer, teknoloji alanlarda alınması gereken tedbirler daha fazla aciliyet göstermeye başladı. Bu süreçte en belirleyici faktörü ise dijital dönüşüm alanında kaydedilen gelişme oluşturuyor." dedi.

 

AbcoFARM ile Tarıma Yatırım

2020 yılında abcoFARM markası ile Çukurova’da 1000 dönüm alandaki narenciye bahçesi yatırımının ardından 870 dönümlük zeytin bahçesi ve Ereğli’de yer alan 1050 dönüm elma bahçesi projesiyle de toplamda 2920 dönüm alan ile tarım sektörüne giriş yapan Abdioğulları A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü, Ar Ge çalışmaları konusunda ise şu bilgileri paylaştı:

“Abdioğulları Ar-Ge Mühendislik Tasarım A.Ş., yeni yatırımları ile her geçen gün büyüme trendi gösteren Abdioğulları Plastik ve Ambalaj San.  A.Ş. bünyesinde inovasyonun öneminin bilincinden hareketle  katma değeri yüksek ürünler üretmek için arak 2021 yılında kurulmuştur. Buradaki hedefimiz değişen dünya koşullarında, Ar-Ge tabanlı rekabet edilebilirliği arttırmak, ulusal ve uluslararası yeni teknoloji ve gelişmeleri yakından takip ederek, yeni ve inovatif ürün geliştirip, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.”

 

HEDEF VE PRENSİPLER

Yılların verdiği tecrübeyi teknolojiyle harmanlayan ABCO firması olarak kalitede ve müşteri ilişkilerinde iyi olmak ve kamuoyunda sahip olduğu bu imajı korumanın öncelikleri arasında olduğunu ifade eden Salih Sütcü, şöyle konuştu:

 

“Ürünlerimize sahip çıkmak ve satış sonrasında da müşterilerimizin yanında olmak görevimizdir. Nereden gelip nereye ulaşma hedefinde olacağını planlama aşamasında olan bir şirketiz. Azimle büyüyen, emekle yükselen, teknolojiyle güçlenen firmamız, bugün geldiği yeri ekip olarak yılmadan çalışmasına ve tüm emektarlarına borçludur. Çünkü ürün ve hizmetlerimizin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle başladığına inanan bir firmayız.”

 

İstikrarlı büyümesini sürdürmeyi hedefleyen Abdioğulları A.Ş’nin kardeş firmasının kardeş kuruluşu  Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret A.Ş. ise üretiminin yaklaşık %50’sini, 4 kıtada yaklaşık 60 ülkeye  ihracat ediyor. Filpa, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nce (TİM) hazırlanan ilk 1000 ihracatçı sıralamasında 292’nci sırada yer alıyor.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.