Adana Şehir Hastanesi 6 yaşında

9,3 MİLYON HASTAYA HİZMET

Sağlık Yayın: 21 Eylül 2023 - Perşembe - Güncelleme: 21.09.2023 12:02:00
Editör -
Okuma Süresi: 6 dk.
Google News

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kuruluşunun 6. yılı düzenlenen etkinlik ile kutlandı.

Etkinlikte ayrıca Tüp Bebek Merkezi'nin açılışı da gerçekleştirildi. Programa Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Kamu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Uzman Doktor Adem Yalçınkaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Tıp Fakültesi Dekanımız Sayın Prof Dr. Ekrem Sapmaz, Kamu Hastaneleri Verimlilik Ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanı Sayın Suat Çoban, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halil Nacar, Başhekim Doç. Dr. Mehmet Volkan Harput, doktorlar ve hastane personeli katıldı.

DOÇ. DR. MEHMET VOLKAN HARPUT

Hastane ile ilgili bilgiler veren Başhekim Doç. Dr. Mehmet Volkan Harput ise, "Adana Şehir Hastanesi 550 bin metrekarenin üzerinde bir tesis büyüklüğünde hizmet vermektedir. Bu sayılar hizmet sayımıza yansımaktadır. 1640 yataklı hastanemizde açılıştan bugüne 500 bine yakın hasta yatarak tedavi görmüş, 9.3 milyon üzerinde hastamız poliklinik hizmetlerimizden faydalanmıştır. Günlük poliklinik hasta sayımız 10 bin üzerinde olduğu düşünülürse yatan hastalar, refakatçiler, 6 bin üzerinde çalışanımızla birlikte günlük yaya trafiğimiz 60 bin üzerindedir" diye konuştu.

UZM. DR. HALİL NACAR

Adana şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi  17 Eylül 2017 tarihinde hizmete başladığını hatırlatan Adana Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Halil Nacar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘’hayalim’’ diye tarif ettiği Şehir Hastaneleri açıldıktan sonra yaşanan pandemi ve asrın felaketi 6 Şubat depremlerinde görüldü ki bu devasa tesisler çok ince bir devlet öngörüsü ile planlanmıştır. Dünya çapında çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine sebep olan pandemi sürecinde, gelişmiş ülkelerden hastaların çok yetersiz ve kötü koşullarda ve sınırlı sağlık hizmeti alabildiği görüntüler gelirken, biz ülkemizde henüz birkaç yıl önce hizmete girmiş olan şehir hastanelerimizin sağladığı gelişmiş imkânlarla tüm milletimize tamamı ücretsiz uluslararası standartlarda sağlık hizmeti sunduk.

Yine asrın felaketi 6 Şubat depremleri sonrası Adana şehir hastanemize afet bölgesinden kurulan hava ve kara köprüsü ile ulaştırılan binlerce vatandaşımıza nitelikli sağlık hizmeti verdik.

Sahip olduğu yüksek medikal teknoloji, yüksek yatak kapasitesi ve bunlardan daha önemlisi sahip olduğumuz tecrübeli ve eğitimli hekim-sağlık çalışanı kadromuz ile deprem sonrası binlerce vatandaşımıza hizmet verdik.

Bunun dışında rutin zamanlarda da şehir hastanemiz hizmet verdiğimiz, hiperbarik oksijen tedavi merkezi, organ nakli merkezi, Onkoloji kliniği, genetik tanı merkezi, nükleer tıp, obezite merkezi ve fizik tedavi merkezi gibi özellikli branşlarla, hem ilimize hem bölge illerimize hem de yurt dışından 70'in üzerinde ülkeden başvuran insanlara nitelikli sağlık hizmeti vermekteyiz.

Tüm bölgemize verdiği nitelikli sağlık hizmetinin yanında şehir hastanemizde asistan eğitimi, tıp eğitimi ve sağlık hizmet branşlarında verilen eğitimlerle, sağlık ordumuza nitelikli insan kaynağı yetiştirilmektedir.

Devletimizin sahip olduğu son teknolojik imkânlarla donatılmış gelişmiş sağlık tesisleri ve alanında eğitimli nitelikli sağlık ordusu kadromuz sayesinde her senaryoya hazırlıklı olup milletimizin hizmetinde olmaktan gurur duyuyoruz.

Aynı zamanda bu yıl nisan ayında Seyhan ilçemizde hizmete giren 200 yataklı 5 Ocak Devlet hastanemiz ve inşaatı halen devam eden, kısa sürede hizmete girecek olan Yüreğir ilçemizdeki Karşıyaka Devlet Hastanemiz ile sağlık hizmet kapasitemizi zirveye taşımış olacağız.

Bu tesisleri milletimize kazandıran başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimize minnetlerimizi sunuyoruz.” dedi.

VALİ YAVUZ SELİM KÖŞGER

Konferans salonunda düzenlenen programda konuşan Vali Köşger, "Şehir hastaneleri büyük bir vizyonun eseridir. Bunun ne kadar büyük bir vizyon olduğu, ne kadar gerekli ve elzem olduğu pandemide ortaya çıktı. Adana'nın bir farkı son yaşadığımız deprem faciasında 11 ilde yaşanan deprem neticesinde bölgedeki diğer hastaneler hizmet veremez hale gelince Adana Şehir Hastanesi bir bölge hastanesine dönüştü. Helikopter pistinin bile ne kadar önemli olduğu o gün ortaya çıkmıştı. Bütün bölgeden hastalar buraya sevk edildi. Buradaki maharetli hekim ve sağlık çalışanlarımız onlara en üst tedavi hizmetini sundular. Birçok organ kaybından kurtulan hastalarımız varmış. Bundan ne kadar mutluluk duysak azdır" dedi.

Öte yandan Tüp Bebek Merkezi'nin açılışında duvar süslemelerindeki İngilizce yazıları gören Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Türkçe konusunda hassasiyet göstererek, "Küçük bir eleştiri yapmak istiyorum. Burada süslemelerde hello, boy, girl, hep İngilizce kelimeler kullanılmış. Merkezi İngiltere'de açmıyoruz. Türkçe kullanılması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.