“Buğdayda 20 milyon tonun üzerinde rekolte bekliyoruz”

ATB Başkanı Şahin Bilgiç

Ekonomi Yayın: 24 Mayıs 2023 - Çarşamba - Güncelleme: 24.05.2023 10:39:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen buğdayda 20 milyon tonun üzerinde rekolte bekliyoruz” dedi.

OSMAN BAĞIŞ, “ÜRETEN ADANA TÜRKİYE’Yİ MUTLU EDİYOR”

Adana Ticaret Borsası Mayıs Ayı Olağan Meclis toplantısının açılışında Adana hasadının başlamasıyla piyasaların rahatladığını ve soğan ile patateste oluşan yüksek fiyatların düştüğünü ifade eden Meclis Başkanı Osman Bağış, yaptığı konuşmada “Neredeyse slogan olan soğan ve patatese Adana hasadının başlaması çözüm olmuştur. Adana ürettikçe Türkiye rahat ediyor. Adana ürettikçe Türkiye mutlu oluyor. Kısaca üreten Adana, Türkiye’yi mutlu ediyor diyebiliriz.” dedi.

ŞAHİN BİLGİÇ, “TARIMDA İSTİKRAR OLMALI”

Tarım ürünlerinde fiyatlardaki iniş ve çıkışların hiç kimseyi mutlu etmeyeceğini söyleyen ATB Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirmesinde “Tarımda istikrar olmalı. Son dönemde ülkemizin yaşadığı salgın hastalıklar, depremler ve ekonomik sıkıntılar insanımızı mutsuz ve moralsiz yaptı. Millet olarak yarınlara güvenle bakacağımız bir Türkiye görmek arzusundayız. Mayıs ayı itibariyle patates, soğanla başlayan hasatlar kavun, karpuz ve buğday ile devam ediyor. Her dönem olduğu gibi turfanda olarak ürünlerin ilki Adana’mızda yetişiyor. Türkiye’yi besleyecek halde ülkemizin birçok iline gidiyor. Biz Adana Ticaret Borsası olarak, her zaman üreticimizle birlikte, hem de tüketicinin yanında olmak durumundayız. Üretici ürettiğinin, alın terinin karşılığını alarak sürdürülebilir tarımı sağlamalıdır. Tüketicilerimizde mutfağının ihtiyacını rahat ve uygun fiyatla temin etmelidir. Piyasanın arz talep dengesi içerisinde rahatladığı mevsimsel bir döneme giriyoruz. Burada önemli olan üreticilerimizin üretirken girdi maliyetleriyle baş edebilir ve üstesinden gelebilir olmasıdır”

ÜRETİCİ KÜSTÜRÜLMEMELİ

Asrın felaketi depremlerle başlayıp, seçim döneminde de devam eden gerginlik piyasaları olumsuz etkilemektedir. 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri sonrası piyasaların rahatlayacağı inancındayız. Buğday; ülkemizde en çok üretilen, üretilmesi zorunlu olan ürünlerimizdendir. En önemli temel gıda ürünümüzdür. Bu sezon ülkemizde 20 milyon tonun üzerinde rekolte beklenmektedir. Binbir emek ve zahmetle buğday üretimi yapan çiftçilerimiz biran önce müdahale alım fiyatının açıklanmasını bekliyor. ATB Mayıs ayı Meclisinden yetkililere seslenmek istiyorum. Üreticilerimiz emek ve alın terinin karşılığını alacağı bir fiyatın oluşmasını bekliyor. Ülke üreticisinin bu dönemde her zamandan daha fazla sahip çıkılmaya ihtiyacı vardır” diye konuşan Başkan Bilgiç, 14 Mayıs seçimleri sonucu seçilen vekillere Türkiye için yapacakları çalışmalarda başarı dileyerek 2. tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçiminin de Türk Demokrasisine yakışan bir olgunluk içerisinde geçmesini arzu ettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından ATB Meclis gündem maddelerine geçildi.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.