301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 11:20 Bu haber 599 kez okundu
 
Adana Barosu’ndan “Türkiye’de İnsan Hakları” Konferansı
Adana Barosu tarafından, İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Seyhan Otel’inde "Türkiye’de İnsan Hakları” konulu konferans düzenledi.
YAŞAM Haberi
Adana Barosu’ndan “Türkiye’de İnsan Hakları” Konferansı

Moderatörlüğünü TBB Delegesi Av. Ümit Büyükdağ’ın yaptığı konferansa Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Av.Dr.Sezgin Tanrıkulu “Türkiye’de İnsan Hakları Uygulamaları”, İlahiyatçı-Yazar R. İhsan Eliaçık “Kur-an ve İnsan Hakları”, Çağdaş Hukukçular derneği Genel Sekreteri Av. Nergiz Tuba Aslan “İstanbul Protokolü Işığında Türkiye’deki Hak İhlallerinin Değerlendirilmesi” başlıkları altında konuşmacı olarak katıldı.

Konferans öncesi açılış konuşması yapan Baro Başkanı  Av. Veli Küçük,  insan haklarına yönelik yapılan saldırılara dikkat çekerek,  Türkiye'de insan hakları ihlallerinde özellikle son dönemde kadına şiddetin öne çıkmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en ağır hak ihlallerinin günümüzde yaşandığını belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin cezasızlık politikası olduğuna işaret etti.

İnsan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında avukatlara ve barolara önemli görevler düştüğünü belirten Av. Veli Küçük, insan hakları konusunda ise Türkiye’nin hakkında en fazla olumsuz karar verilen ülke olarak sınıfta kaldığını bildirdi.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaptığı açılış konuşmasında  insan hakları ihlallerine değindi. İnsan Hakları Sözleşmesinin kabul edilişin 71. Yılını kutladı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü ;

“Bugün ülkemizde olumsuz vakalar üzerinden yola çıktığımızda 10 Aralık ancak bir anma, aydınlanma ve farkındalık yaratma günü olarak belki değerlendirilebilir. Ve biz de bu programla meslektaşlarımıza ve Adanalılara katkı sunmak istedik.

Afiş üzerinde yer alan görseller aslında ülkemizin İnsan Hakları macerasını ve geldiği noktayı göstermektedir. Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarken yaptığı basın açıklaması esnasında 4 yıl önce katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi var. Maalesef herkesin gözü önünde işlenen bu cinayette 4 yıl da bir arpa boyu yol alınamadı ve resmî merciler de bahanelete sığınmaktadır. Biz bir an evvel bu cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz.

Bir başka demokrasi şehidimiz yazdığı yazılar nedeniyle katledilen Uğur Mumcu. Bir alt sırada Gezi Parkı direnişlerinde kaybettiğimiz gençleri ve aydınlarımızı saygıyla anıyoruz. “

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana, Barosu’ndan, “Türkiye’de, İnsan, Hakları”, Konferansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1