Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 21:15 Bu haber 3925 kez okundu
 
Adana iş dünyası ‘Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda
Türkiye Teknoloji Buluşmaları Etkinliği, Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Akbank iş ortaklığı ile Vodofone ana sponsorluğunda, ADASO, ATO, ATB ve Çukurova GİAD’ın ev sahipliğinde Adana HiltonSA Otel’de gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Adana iş dünyası ‘Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda

 

HABER: HÜSEYİN AZAR

FOTOĞRAF: VEDAT ZÖHRE

 

Şimdiye kadar 71. kez gerçekleştirilen ve 96 bin katılımcıya ulaşılan, Adana’da da 6. kez gerçekleştirilen, ana teması “KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm” olan, Türkiye’nin önünü açan sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak yer aldığı ve Adana iş dünyasının teknolojiyi kullanarak pazardan daha çok pay alması için yapılan etkinliğe, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, TOBB E-Ticaret Sektör Meclis Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, Vodofone KOBİ Satış Direktörü Yusuf Aysal, Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ve çok sayıda davetli katıldı.

MERTER: DÜNYAYA NE SATABİLECEĞİMİZİ KONUŞACAĞIZ

Vodofone Teknoloji TIR’ının da otel otoparkında ziyaretçilere tanıtım yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını TOBB E-Ticaret Sektör Meclis Başkan Yardımcısı Merter Özdemir yaptı. Dünyada E-Ticaret yapan firmaların başarılarından bahseden Özdemir, “Biz üretip dünyaya satacağız. Bugün dünyaya ne satabiliriz onu konuşacağız” dedi.

Vodofone Kobi-Satış Direktörü Yusuf Aysal da hoş geldin konuşması yaparak, davetlilerin ufkunu açacak konuşmacıların ve başarı hikayelerinin anlatılacağını vurguladı.

 

 

ATB BAŞKANI ŞAHİN BİLGİÇ: KOBİ’LER DİJİTALLEŞMEYE AYAK UYDURMALI

Ev sahibi konumda olan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, KOBİ’lerin ayakta durabilmesi ve dünyayla rekabet edebilmesi için hızla gelişen teknoloji ve dijitalleşmeye ayak uydurması gerektiğini ifade etti. KOBİ’lerin dijital dünyada ilerledikçe işlerini daha verimli ve modern bir tarzda yönetme şansını yakaladığını da belirten Başkan Bilgiç, “KOBİ’lerin iş yapma şekilleri, zaman yönetiminin, pazarlama ağının ve rekabet koşullarının dijitalleşmeyle değişen yeni dünyaya ayak uydurmalarını sağlamak amacıyla, Ticaret Bakanlığı’nın desteği ve TOBB’un himayesinde düzenlenen “Türkiye Teknoloji Buluşmaları”nın bu günkü durağı Adanamızdır” dedi.

Adana Ticaret Borsası üyelerinin büyük bir kısmının KOBİ’lerden oluştuğunu hatırlatan Başkan Bilgiç, günümüz modern ticaret borsacılığı yönünden üyeleri için getirilen en büyük yenilikler lisanslı depoculuk sistemi ve elektronik alım-satım salonları diye düşündüğünü söylediği konuşmasında şunları ifade etti:

“MUDİLERİMİZ TÜRİB İLE TÜRKİYE GENELİNDE SATIŞ YAPABİLİYOR”

“Lisanslı depoculuk sisteminde; tarımsal ürünlerini lisanslı depolara döken mudilerin ürünlerinin analiz değerlerine göre Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) oluşuyor ve mudiler, oluşan bu senetleri  ticaret borsamızın da ortakları arasında yer aldığı ve aynı zamanda acentesi olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden elektronik ortamda tüm Türkiye genelinde satabiliyor. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sahibi üreticiler açısından da lisanslı depoculukta devletin vermiş olduğu depo ücreti, nakliye ve analiz ücreti gibi ek destekler mevcut. Adana Ticaret Borsamızca kurulan lisanslı depolarımızda 50 bin tonluk kapasiteye sahip ve iki yıldır depolarımıza mısır ve buğday alımı gerçekleştirdik.”

 

ADASO BAŞKANI ZEKİ KIVANÇ:  DEĞİŞİME AYAK UYDURAMAYAN YOK OLUR

Dünyanın hızla ve değişip ve geliştiğini ifade ederek konuşmasına başlayan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, “Bu değişen düzende değişmeyen tek şeyin her şeyin değişecek olmasıdır” dedi. Hızlı gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza her gün bir çok yenilik ve özelliğin girdiğini de hatırlatan Başkan Kıvanç, “Değişim ve dönüşümün müthiş hızına  ayak uydurma noktasında önemli fırsatlar ve tehditlerle karşı karşıyayız. Son 50 yılın devasa firmaları birer ikişer sahneden çekilirken yerlerini teknolojik odaklı, adı yakın tarihe kadar duyulmamış firmalara bırakmışlardır. Yaşanan değişim sürecine uyum gösterebilen firmalar varlığını sürdürmüş, değişime direnenler ise küçülmüş ya da yok olmuştur” diye konuştu.

Günümüzde KOBİ’lerin yerel rekabetten küresel pazara uzanan yolculuğu dijital dönüşümle başladığını da belirten Kıvanç, Türkiye’de yaklaşık 3 buçuk milyon işletmenin faaliyet gösterdiğini kaydetti. Bunların yüzde 99’unu KOBİ’lerin oluşturduğunu da hatırlatan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, “Türkiye ekonomisinin bel kemiğini KOBİ’ler dijital çağdaki gelişmeleri izliyor ama uyum sağlama konusunda geri kalıyor. Dijital dönüşümden beslenen Endüstri 4.0, gelişmekte olan güçlü bir pazara sahip Türkiye’deki sanayi kuruluşları için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Makinelerin birbirleriyle iletişim kurduğu, verimliliğin maksimize edildiği bu dijital devrime sessiz ve kayıtsız kalamayız. Bu yeni dönemi ülke olarak en olumlu şekilde değerlendirmek durumundayız. Türkiye özelinde, bugün halen çoğunlukla orta düşük ve düşük teknoloji ağırlıklı bir üretim yapısına sahibiz. Orta ve yüksek teknolojik ürünlerin üretim ve ihracatımızdaki payı çok düşük seviyelerde. Öncelikle düşük ve orta teknolojiye dayalı yapımızdan kurtulmalıyız. Var olmaya devam edeceksek, daha ileri noktalara ulaşmalı, günün şartlarına uyum sağlamalıyız. İhracatımızı ve ihracatımız içindeki orta ileri teknoloji ürün oranını artırmalıyız. AR_GE ve inovasyona önem vermeli, yenilikçi yatırımlar gerçekleştirmeli, kilogram başına ihracat değerini daha yukarılara taşımalıyız” diye de uyarılarda bulundu.

Etkinliğe konuşmacı olarak destek veren katılımcılar ve protokolün birlikte toplu fotoğraf çektirmesinden sonra sunumlara geçildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana, iş, dünyası, ‘Türkiye, Teknoloji, Buluşmaları’nda,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1