Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Eylül 2019 - Pazar 14:18 Bu haber 1287 kez okundu
 
“Adana Mutfağı“ Akdeniz ülkeleriyle buluşacak
Adana’nın tanıtımına önemli katkı sağlayan festivallerden birisi olan 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nın İstanbul’dan sonra yerel basın toplantısı da yapıldı. Vali Mahmut Demirtaş, festivalin; bu yıl daha da büyüyerek uluslar arası bir boyut kazandığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Adana Mutfağı“ Akdeniz ülkeleriyle buluşacak

HABER: SABİT ÖZKESER

FOTOĞRAF: VEDAT ZÖHRE

 

“BÜYÜK AKDENİZ ŞÖLENİ” TEMASI

Bu yıl 4-6 Ekim tarihlerinde “Büyük Akdeniz Şöleni” temasıyla Adana mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturacak Adana Lezzet Festivali toplantısı Park Zirve’de gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe belediye başkanları, oda başkanları ve ilgili STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Mamut Demirtaş, bu  yılki çıkış noktasını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediklerini kaydetti.

“REKOR DENEMESİ DE GERÇEKLEŞECEK”

Demirtaş, “Adana Lezzet Festivali, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla hayata geçirilecek. Ayrıca; festivalimiz bir rekor denemesine de sahne olacak. 222 metrelik dünyanın en uzun et şişi denemesi ile daha önce Çin’in kırdığı rekoru geçerek Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek için hazırlıklar yapılıyor” dedi.

“ÖRNEK BİR MODEL OLUŞTURUYOR”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 3 yıldır düzenli olarak gerçekleştirdikleri ve ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliğine dönüşen Uluslar arası Adana Lezzet Festivali, kapsamlı içeriği, sürdürülebilirliği ve tüm ülkeye yayılan coşkusuyla örnek bir model oluşturduğunu da anlattı.

 

“YEREL MUTFAĞIN DEĞERLERİNİ KORUYORUZ”

Toplantıya eşiyle birlikte katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, yerel mutfağın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek, “Adana mutfağı, içinde tarih boyunca süzülüp gelen, eşi benzeri olmayan bir bilgi birikimini barındırıyor. Bu özel ve eşsiz mutfak kültürünün, festival sayesinde ülkeleri, kıtaları aşan bir üne kavuşacağından eminim” dedi.

“GASTRONİMİ TURİZMİNDE HAK ETTİĞİ YERE ULAŞACAK”

Başkan Karalar, festivalin Adana’nın gasronomi turizminde hak ettiği yere ulaşmasında büyük rol oynayacağını düaşündüğünü da vurgulayarak, “Adana Valiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşecek 3. Uluslar arası Adana Lezzet Festivali’ni desteklemekten dolayı gurur duyuyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“ADANA KABUK DEĞİŞTİRİYOR”

 “Bu festival ile birlikte heyecanım dorukta. Adana denilince heyecanlanmak doğaldır. Gerilemeye başlayan Adana kabuk değiştiriyor. Festivaller kenti oldu. Altınkoza, Kebap ve lezzet festivalleri ve Portakal Çiçeği Karnavalı Adana’nın tanıtımına önemli katkılar sunuyor. Adana özel bird kent. Her ilimizin kendine özgü bir güzelliği var ama Adana başka güzel bir kenttir. Adana’ya 1 milyon turist geldib Hedefimiz 5 milyon olmalı.  Son yıllarda bu işin mimarı olan sayın Valimizin önderliğinde bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum.  Özellikle sayın valimize bu festivallerden dolayı ve birliktelikten dolayı  çok teşekkür ederim. Ancak; tarihçeye baktığımızda, kültür, sanat, tarih ve lezzetleri  ile daha önce neden bu etkinlikler düzenlenmedi diye insanın sorası geliyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  daha önceleri gerileyen ve kötülüklerle anılan Adana’nın artık güzellikleri ile anıldığını da belirterek, “Buradan diyorum ki; sözkonusu Adana ise gerisi teferruattır” dedi.

 

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINDAN DESTEK

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de, Adana’nın her anlamda tanıtımının yapılması ve güzel anlatılması için bu tip festivallerin öneminin çok büyük olduğuna dikkat çekti. Çukurova Belediyesi olarak  Adana’nın imajının düzeltilmesi için Portakal Karnavalı’nı desteklediklerini söyleyen Çetin. kendilerinin de Orhan Kemal  ve Karikatür festivallerini yaptıklarını kaydetti.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, bu tür festivallerle Adana’nın yeniden dirilişi olarak gördüğünü  söyledi.  Kendilerinin yeniden Adana’nın birlikteliğini  görmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı ve önümüzdeki dönemlerde daha çok isminden bahsettireceğini belirti. 

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ da, Lezzet Festivali’nın Adana açısından çok önemsediğini ve kente büyük katkı sağlayacağını söyledi.

 

Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü ise, ilk kez uluslararası olarak yapılan ve kalite anlamında çok güzel bir festival olacağına inandıkları Adana Lezzet Festivali’nde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç de, burada Adana’nın güzel birlikteliğini gördüğünü ifade ederek, “Adana’nın gelişimi açısından ve Sayın valimizin orkestra şefliğinde gerçekleşen bu festivaller ile kentimizin anılması çok önemlidir. Adana’nın ekonomisine de katkı verecek olan bu tür festivallere emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

 

Adana Sanayi Odası başkanı Zeki Kıvanç da, bu lezzetler sayesinde Adana’nın iyi tanıtıldığı ve sanayi kenti olan Adana’nın Vali ve belediye başkanlarının katkılarıyla gündemden düşmeyeceğini ve marka kent olacağını vurguladı.

ÜNLÜ ŞEFLER VE YEREL USTALAR GASTRONOMİ ŞÖLENİ YAŞATACAK

3B Uluslar arası Adana Lezzet Festivali. Akdeniz ülkelerinden Dario Cecchini (İTALYA), Juan Jose Lopez (İSPANYA), Nihadz  Mamaledzija (BOSNA HERSEK), Christian Plumail (FRANSA), Rafram Chaddad (TUNUS), Altin Prenga (ARNAVUTLUK) ve Anissa Helou (LÜBNAN) gibi uluslar arası isimlerin yanı sıra, Cüneyt Asan, Hazer Amani, Danilo Zanna, Sahrap Soysal, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şeflerin ve yerel ustaların şovlarıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni yaşatacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Adana, Mutfağı“, Akdeniz, ülkeleriyle, buluşacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1