301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 22:25 Bu haber 2622 kez okundu
 
Adana, Temsa için tek yürek
Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Ceyhan Ticaret Odası, Ceyhan Ticaret Borsası, Kozan Ticaret Odası, Kozan Ticaret Borsası, Adana Organize Sanayi Bölgesi ve Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile belediye başkanları bir araya gelerek Temsa için tek yürek oldular.
EKONOMİ Haberi
Adana, Temsa için tek yürek

Adana Sanayi Odası'nda bir araya gelen STK'lar adına ortak basın açıklamasını okuyan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, konuşmasında "Bugün burada Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Ceyhan Ticaret Odası, Ceyhan Ticaret Borsası, Kozan Ticaret Odası, Kozan Ticaret Borsası, Adana Organize Sanayi Bölgesi ve Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ev sahipliğinde toplanmış bulunuyoruz."

Başkan Kıvanç, "Bugün burada davetimizi kırmayarak gelen;

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’a,

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e,

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet KOCAİSPİR’e

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir AYDAR’a

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal ULUDAĞ’a

Kozan Belediye Başkanı Kazım ÖZGAN’a

İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım KARAKÖSE’ye

Karataş Belediye Başkanı Necip TOPUZ’a

Karaisalı  Belediye Başkanı Saadettin ASLAN’a

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa ÇAY’a

Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş FİLİK’e

Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi ERGÜ’ye

Feke Belediye Başkanı Ahmet SEL’e

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa AKGEDİK’e

Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin GÖKÇE’e katılımları için teşekkür ediyoruz.

Bugün burada sadece Adana’nın değil tüm Türkiye’nin global anlamda en önde gelen marklarından biri olan TEMSA’nın son dönemde karşı karşıya kaldığı durum nedeniyle toplanmış bulunuyoruz.

Ne tesadüftür ki içinde yer aldığımız bu toplantı salonuna “Sakıp Sabancı’nın” adı verilmiştir.

Bildiğiniz üzere Adana Sanayi Odası’nın kurulmasında rahmetli Sakıp Sabancı’nın büyük emeği vardır.

Aynı zamanda rahmetli Sakıp Sabancı odamızın kurucu başkanıdır.

Bugün buraya gelerek bizi yalnız bırakmayan, bize destek veren belediye başkanlarımıza, oda başkanlarımıza ve değerli basın mensuplarına teşekkür ediyoruz.

 

TEMSA’nın son dönemde karşı karşıya kaldığı süreç bizleri derinden sarsmıştır.

Amerika’da ilk 4’te, Avrupa’da ilk 8’de yer alan, sadece Adana adına değil Türkiye’nin önemli bir değeri olan TEMSA’nın içine bulunduğu durum kabul edilebilir değildir.

TEMSA, yılda 11.500 araç üreten, 66 ülkeye, tamamen Türk mühendislerinin tasarımı otobüslerimizi ihraç eden, elektrikli otobüste dünyada önde yer alan üreticilerden biridir.

TEMSA, Yerli otomobilin konuşulduğu dönemde, Türkiye’de otomotiv alanında sahip olduğumuz en önemli ve milli değerlerden biridir.

TEMSA, yine kendi AR-GE birimleri tarafından yüzde yüz yerli olarak gerçekleştirilen, yüksek teknoloji ürünü elektrikli otobüsü ile dünyada ses getirmiş ve ABD’de Silikon Vadisinde elektrikli otobüsleriyle hizmet vermeyi başarmıştır.

2018 yılında gerçekleştirdiği 125 Milyon dolar ihracatıyla Türkiye’nin en büyük 123. ihracatçı şirketi olarak ülkemizin ve bölgemizin istihdam gücünü artırmış ve cari açığın kapatılmasına da önemli katkı sağlamıştır.

TEMSA, Türkiye şartlarında kendi AR-GE’si bulunan ve tamamen Türk Mühendisleri ile geliştirilen otobüsleri ile tüm dünya pazarında söz sahibi olan, sadece Adana’nın değil Türkiye’nin önemli değerlerinden biridir.

TEMSA, Adana ve Türkiye’nin diğer şehirlerindeki tedarikçileriyle birlikte yaklaşık 15 bin kişinin evine ekmek götürmesine vesile olmaktadır.

TEMSA içinde bulunduğu sıkıntılı süreci atlatarak bir an önce yeniden üretime devam etmesi gerekiyor. Süreçte hangi hatalar yapılmış olursa olsun, önümüzdeki dönemde, ilgili tüm tarafların, TEMSA’nın çalışması noktasında gereken özveriyi göstermesi bölgemiz ve ülkemizin ekonomik menfaatleri acısından önemli bir gerekliliktir.

Hiçbir ülke, TEMSA gibi önemli bir ismi/değeri kaybetmek istemez. Hükümetimizin TEMSA’nın yeniden faaliyete geçmesi noktasında gereken katkıyı sağlayacağına olan inancımız tamdır.

Sabancı Ailesi bölgeye önemli yatırımlar yapmış, Adana’nın kalkınması noktasında da önemli katkılar sağlamıştır. TEMSA satılmış olsa da Sabancı’nın “SA”sına sahip olarak Sabancı Ailesi’nin izlerini taşımaya devam ettirmektedir.

Sabancı Ailesi de hiç şüphesiz TEMSA’nın karşı karşıya kalmış olduğu bu durumdan oldukça rahatsızdır.

Biz kendilerinin de istenmeyen bu durumun düzeltilmesi noktasında üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerine inanıyoruz.

TEMSA, sadece Adana’nın değil, Türkiye’nin değeridir. TEMSA, gerçekleştirdiği projeler, yüksek nitelikli üretimi, ihracatı ve yetişmiş insan gücüyle, süreci atlatabilecek güce, bilgiye ve deneyime sahiptir.

Ülke olarak oldukça hassas bir dönemdeyiz. Zaman üretime, ihracata, istihdama, yüksek teknolojiye SAHİP ÇIKMA ZAMANIDIR.

Zaman TEMSA’ya SAHİP ÇIKMA ZAMANIDIR.

Kamuoyuna saygılarımızla…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana,, Temsa, için, tek, yürek, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1