Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 20:58 Bu haber 6721 kez okundu
 
Avukatların yürüyüşüne polis engeli
Adana Barosu, baroları işlevsiz kılacağını savunduğu düzenlemenin hayata geçmemesi için bugün günü "Savunmama dokunma" yürüyüşü yaptı. Ancak avukatlara polis engeli çıktı.
YAŞAM Haberi
Avukatların yürüyüşüne polis engeli

Adana Barosu ve Adana Akademik Meslek Odaları ile birlikte düzenlenen Baroları işlevsiz kılacak, bölecek ve ayrıştıracak “Çoklu Baro” Projesine karşı “Savunmaya Dokunma” Yürüyüşü kolluk güçleri tarafından engellendi.  Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük ile birlikte yönetim kurulu üyeleri, Avukatlar ve katılımcılar hukuk dışı bu uygulamayı oturma eylemiyle protesto etti.

Adana Barosu üyeleri, Avukatlık Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliği protesto etmek amacıyla Atatürk Parkı’na kadar yürümek üzere eski adliye binası önünde toplandı.  Eyleme Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yönetim kurulu üyeleri, ADAMOB Dönem Sözcüsü ve Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Mürsel Yalbuzdağ ve TMMOB İKK İl Sekreteri Erol Salman, Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay, Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü önceki dönem milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfükar İnönü Tümer, önceki dönem baro başkanları Av. M. Ziya Yergök, Av Aziz Erbek Av. Mengücek Gazi Çıtırık, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, eylemde, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararlar kapsamında kolluk güçlerinin yürüyüşe izin vermemesi üzerine katılımcılarla birlikte direnişe geçti. Kolluk güçleriyle kısa süre yaşanan arbedenin ardından katılımcılar oturma eylemine başladı. Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Yönetim Kurulu üyeleri ve avukatlar, “Savunmaya Dokunma”, “Adalet Herkese Lazım” ve “Savunma Özgürlüktür” yazılı pankartlar eşliğinde sloganlar attılar. Halaylar, marşlar ve türküler eşliğinde eylem yaklaşık 1 saat sürdü.

 Av. Veli Küçük, burada yaptığı kısa açıklamada, baroları işlevsiz kılacak, bölecek ve ayrıştıracak çoklu baro projesine karşı olduklarını söyledi. 

Barışçıl eylem için burada olduklarını belirten Av. Veli Küçük, “Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek. 3 Temmuz Cuma günü Türkiye’nin tüm avukatlarını, duyarlılık sahibi tüm yurttaşlarımızı davet edeceğimiz büyük Ankara yürüyüşümüz ve mitingimiz olacak. “Savunmaya Dokunma” yürüyüşüne destek vermek üzere toplanan meslektaşlarıma, meslek örgütü yöneticilerine ve siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ediyorum. Mücadelemiz varlık mücadelesidir. Baroları bölmeye, işlevsiz hale getirmeye, yargının bağımsızlığı ve savunmanın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya dair hukuksuzluğa ve diktatoryal yaklaşıma hiçbir zaman geçit vermeyeceğiz. Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek.” dedi.

Hukuk dışı engelleme nedeniyle eylem sonunda tutanak tutulmak üzere imza toplandı. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine Adana barosu üyeleri ile STK temsilcileri eylemi sonkandırdı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avukatların, yürüyüşüne, polis, engeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1