Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 12:40 Bu haber 1092 kez okundu
 
Balcalı’da Diyabet Okulu Açıldı
Geçtiğimiz yıllarda uygulamada olan daha sonra ara verilen diyabet yani halk dilinde şeker hastalığı bulunan kişiler ve yakınlarına yönelik bilgilendirme amacı taşıyan diyabet okulu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı’n da faaliyete geçti.
SAĞLIK Haberi
Balcalı’da Diyabet Okulu Açıldı

BÖLGEMİZDE YÜZDE 15 ORANINDA TİP2 DİYABETLİ HASTA BULUNUYOR

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan ve halk dilinde şeker olarak bilinen diyabet hastalığı konusunda mücadele edenleri ve yakınlarını bilgilendirmeyi ve eğitim almalarını amaçlayan Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı’n da her Perşembe kurs düzenleniyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Tamer Tetiker, yine Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sert, Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap Evran Olgun, diğer Uzman Hekimler ve diyabet eğitim hemşirelerinin katıldığı eğitimlerde gerek hastalara gerekse hasta yakınlarına diyabet hakkında bilgiler veriliyor ve hastalıkla nasıl mücadele edilmesi gerektiği anlatılıyor.

Diyabet Okulu hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, daha önceki yıllarda diyabet okulu uygulamasının mevcut olduğunu ancak bir süre ara verdiklerini şimdi ise yeniden bu uygulamaya başladıklarını ifade etti. Tetiker, her Perşembe gerek kendilerinin gerekse diyabet hemşirelerinin poliklinikte hasta ve yakınlarına yönelik bilgilendirme eğitimleri verdiklerini belirterek katlımın tüm poliklinik hastalarına ve yakınlarına açık olduğunu söyledi.

 

BÖLGEDE YÜZDE 15 DİYABET VAKASI VAR!

Günümüzde TİP2 olarak tanımlanan diyabet hastalığı türünün çok fazla artış gösterdiğine dikkati çeken Tetiker, bununda başlıca sebebinin kilo almaya bağlı obezite ve dengesiz beslenme ile sağlıksız yaşam olduğunu belirtti. Tetiker, bölgemizde yüzde 15 civarında bir TİP2 Diyabet hastalığı vakası görüldüğünü, bu vakaların yanı sıra artık çocuk yaşta da diyabet hastalıklarının hiç küçümsenmeyecek boyutlarda olduğunu dile getirdi.

 

OBEZİTEYİ ÖNLEMEK ÇOK ÖNEMLİ!

Özellikle TİP2 Diyabet hastalığı konusunda toplumun bilinçli olmasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tamer Tetiker, obezitenin önlenmesi durumunda hastalığında kendiliğinden geçebileceğine dikkati çekti. Tetiker, diyabetli hastaların mutlaka kan şekerlerini düzenli olarak ölçtürmeleri, ayak bakımlarına dikkat etmeleri, yine düzenli olarak kalp ve göz kontrolü yaptırmaları gerekliliğine de değinerek, Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Polikliniğinde hizmete giren diyabet okulundan da Perşembe günleri bilgi alınabileceğine değindi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balcalı’da, Diyabet, Okulu, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1