301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 12:50 Bu haber 604 kez okundu
 
Balcalı Fenilketonüri Şenliği
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı tarafından düzenlenen geleneksel Fenilketonüri Şenliği gerçekleştirildi. Bu yıl Çiçek Köy’de düzenlenen etkinliğe Adana İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile çok sayıda fenilketonürili çocuk ve aileleri, hekimler, öğrenciler ve Metabolizma Bilim Dalı'nın çalışanları katıldı.
YAŞAM Haberi
Balcalı Fenilketonüri Şenliği

ADANA DEMİRSPOR DESTEK VERDİ

Şenlikte bu yıl Adana Demirspor Kulübü de fenilketonüri hastası çocuklara destek oldu. Kulüp CEO su Mehmet Fatih Özlük’ün de bizzat katıldığı etkinlikte çocuklara 20 adet Adana Demirspor tişörtü ile çeşitli hediyeler verdi.

 

PROF. DR. HALİSE NESLİHAN ÖNENLİ MUNGAN

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halise Neslihan Önenli Mungan, fenilketonüri hastalığına bir kez daha dikkat çekerek topuk kanının önemini vurguladı. Ancak 1500'ün üzerinde fenilketonürili olgunun takibinin yapılabildiğini kaydeden Mungan, sadece fenilketonüriyi tarayıp erken tanı koymanın dışında sağlık otoritelerine düşen en önemli görevin bu hastalığın tedavisinin gereklerinin tam olarak yerine getirilmesi olduğunu belirterek “Aileden kalıtım yoluyla geçebilen bir hastalık olan Fenilketonüri ile doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir maddeyi metobolize edemezler. Buna bağlı olarak kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan bu madde ve onun atıkları çocuğun gelişmekte olan beynini harap eder.” dedi.

 

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPILDI

Yapılan konuşmaların ardından özel ürünlerle ve özveriyle yapılan birbirinden güzel yemek, kurabiye çeşitlerinin yanı sıra şenlik pastası ve pamuk şekerin ikram edildi.

Etkinlikte çocukların mutlulukları gözlerinden okundu.

Etkinlikte ayrıca ailelere hastalık hakkında bir sunum yapıldı.

şenliğe katılan hasta çocuklar, yakınları ile bölüm doktorları çeşitli oyunlar eşliğinde güzel bir gün geçirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balcalı, Fenilketonüri, Şenliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1