301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Sigaradan ölen ölene!
ADAMOB,
Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 10:24 Bu haber 775 kez okundu
 
Balcalı’ya Türkiye Birinciliği
Bu yıl 16. sı Antalya’da gerçekleştirilen Çocuk Acil Tıp ve Çocuk Yoğun Bakım Kongresi ile 12. Si gerçekleştirilen Çocuk Acil Tıp ve Çocuk Yoğun Bakım Hemşireliği Kongvresi’ n de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş öncülüğünde bölümlerde görevli hekimler ve hemşirelerden oluşan ekip “Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine Endotrakeal Aspirasyonnun Serebral ve Somatik Oksijenizasyon Üzerine Etkisi” konulu çalışma ile Çocuk Acil Tıp ve Çocuk Yoğun Bakım Hemşireliği alanında sözel bildiri birincilik ödülü kazandı.
SAĞLIK Haberi
Balcalı’ya Türkiye Birinciliği

Kongre süreci boyunca son derece önemli çalışmalara ve sunumlara imza imza atılan toplantılar çerçevesinde  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş öncülüğünde bölümlerde görevli Gül Şalva, Merve Mısırlıoğlu, Filiz Korkmaz, Faruk Ekinci, Özden Özgür Horoz, Ayşe Menemencioğlu isimli hekim ve hemşireler “Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine Endotrakeal Aspirasyonnun Serebral ve Somatik Oksijenizasyon Üzerine Etkisi” konulu çalışma ile Çocuk Acil Tıp ve Çocuk Yoğun Bakım Hemşireliği alanında sözel bildiri alanından Prof. Dr. Murat Derbent anısına düzenlenen birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Ödülü ise tüm ekip adına Çocuk Yoğun Bakım Hemşiresi Ayşe Menemencioğlu aldı.

Ödüle layık görülen bilimsel çalışma hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, bu çalışmada makenik ventilatöre bağlı 20 çocuk hastanın endotrakeal aspirasyonu öncesinde, esnasında ve sonrasında ki vital bulguları,sedasyon ve ağrı skorlarıyla somatik ve serebraldoku oksijenizasyon değerlerinin kayıt altına alındığını belirtti. Yıldızdaş, yapılan gözlem ve kayıtlarda hastalarda serebral NIRS’ın aspirasyon ile değişim göstermediğini, somatik NIRS aspirasyon esnesında ise düştüğünü vurguladı. Yıldızdaş, son olarak kompansatuar mekanizmalarla beyin korunduğu için serebral NIRS düşüşü saptanmazken, somatik doku oksijenizasyonun da ki düşüşün uyarıcı olduğunun gösterildiğinin altını çizdi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Yasemin Topuksal’da bu önemli kongrelerde başarı gösteren hemşire arkadaşlarına teşekkür etti. Topuksal Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü olarak hemşirelerin bilimsel alanda çalışmalarına daha fazla ağırlık vermeği amaçladıklarını ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balcalı’ya, Türkiye, Birinciliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1