301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 17:35 Bu haber 1415 kez okundu
 
Bilgiç, “Çukurova Pamuğu Coğrafi İşaret tescili alıyor”
“Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması Projesi” Bölge Toplantısı’nda konuşan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Coğrafi İşaret’in önemini yeni yeni fark etmeye başladık. Çukurova Pamuğu Coğrafi İşaret tescili alıyor.” Dedi.
EKONOMİ Haberi
Bilgiç, “Çukurova Pamuğu Coğrafi İşaret tescili alıyor”

“COĞRAFİ İŞARETLERDE FARKINDALIĞIN ARTTIRILMASI PROJESİ” BÖLGE TOPLANTISI

GÜRKAN YAŞAR

Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Niğde ve Aksaray illerine özgü ürünlerin tanıtımının yapılmasının yanı sıra Türkiye genelindeki bölgelere, illere veya ilçelere özgü ürünlere coğrafi işaret alınması için yapılan çalışmaların anlatıldığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Gürkan Yaşar, “Coğrafi işaret kavramı yeni bir kavram. Türkiye'de ilk olarak 1995 yılında coğrafi işaret alındı. Türkiye'nin zengin kültürel mirasa sahip olması, coğrafi konumunun uygunluğu ve elverişli iklim kuşağında bulunması zengin coğrafi ürün potansiyeline sahip olunmasını sağlamaktadır. Bu aynı zamanda yöreye ait kültür ürünlerinin değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Coğrafi işaret ürünlere marka değeri katmaktadır. Adana Kebabı ve Adana Şalgamına coğrafi işaret alınmış bulunmaktayız. Sırada Adana Şırdan Dolması, Adana Biber Salçası, Adana Karpuzu, Adana Karpuz Pekmezi, Adana Halka Tatlısı, Adana Lokma Tatlısı, Adana Taş Kadayıf Tatlısı ve daha birçok ürüne coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurularda bulunuldu.” diye konuştu.

ŞAHİN BİLGİÇ

Türkiye'nin coğrafi işaretli ürün kavramını yeni fark etmeye başladığını belirten Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı konuşmada “Coğrafi İşaretin önemini bizler yeni fark etmeye başladık. Ülkemizde geçmişten geleceğe taşıyacağımız çok güzel miraslarımız var. Dünyanın farklı ülkelerindeki coğrafi işaretli ürün sayılarına bakıldığında Türkiye'nin bu anlamda geciktiği görülmektedir. Almanya Coğrafi İşaretli ürün sayısında 15 binleri aşmış görülmekte, Çin 7-8 binleri geçmiş, biz ise daha binlere ulaşamadık bile. Tüm bu eksikliklere rağmen Coğrafi İşartlere büyük özen gösteriyoruz. Pamuktaki tescilimizi Çukurova Pamuğu olarak bu ay sonunda alacağız. Biz kendi ürünümüze sahip çıkamazsak birileri gelip sahip çıkıyor. Bu tescilleri alarak ürünlerimizi dünya genelinde hak ettiği pazarlama ağına dahil edeceğiz.” şeklinde konuştu.

ÖZGÜR AKİF TEL

Türkiye genelinde 464 üründe coğrafi işaret bulunduğunu, 2 bin 500'ün üzerinde ürün potansiyeli olduğunu söyleyen Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel, konuşmasında “Coğrafi işaret sadece ürünü tescillemiyor, kültür mirasımızı geleceğe aktarıyor. 447 adet ürünümüz başvuru aşamasındadır. Ürünlerimizin dünyada hak ettiği yeri kazanması ve ülkemize katma değer sağlaması çok önemlidir.” dedi.

Adana Hilton Ptel de düzenlenen “Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması Projesi” Bölge Toplantısı iki gün sürecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilgiç,, “Çukurova, Pamuğu, Coğrafi, İşaret, tescili, alıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1