301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 11:22 Bu haber 674 kez okundu
 
BPW, ‘Kadının Siyasetteki Yeri’ni tartışmaya açtı
BPW Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Adana Kulübü’nün 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü haftası sebebiyle organize ettiği ‘Kadının Siyasetteki Yeri’ konulu toplantıya Cumhur İttifakı’nın Seyhan Belediye Başkan Adayı Fikret Yeni, Çukurova Belediye Başkan Adayı Yusuf Baş, MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, AK Parti Adana İl Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Halkla İlişkiler Başkanı Bülent Dalyan katılarak, kadınların iş, sanat, kültür ve siyasetteki yeri ile ilgili görüşlerini açıkladılar.
SİYASET Haberi
BPW, ‘Kadının Siyasetteki Yeri’ni tartışmaya açtı

Adana’da faaliyet gösteren STK temsilcilerinin yanı sıra iş ve siyaset dünyasının önemli kadın simalarının da hazır bulunduğu, Seyhan Oteli’nde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını BPW Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Adana Şube Başkanı Sezi Özçakmak yaptı.

BPW olarak, sosyal ve siyasi yaşamdaki kadınların eşit fırsatlar elde etmelerine yardımcı olmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Sezi Özçakmak, kadının sosyal statüsünü yükseltmek amacıyla bir araya gelen yeteneklerini ve güçlerini birleştiren profesyonel kadınlar ve iş kadınlarından oluştuğuna dikkat çekti. Başkan Özçakmak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya Kadınlar Günü veya Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart’ta kutlanan Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan uluslararası bir gündür. Yıllar önce ‘eşit işe, eşit ücret’ talebiyle başlayan ancak vahim bir şekilde sona eren haklı bir başkaldırının yaşanması sonucu ortaya çıkmıştır. Bizler de Hikayesi Girişim olarak din, dil, ırk, cinsiyet ayırmaksızın; tabii ki önce ‘insan’ diyoruz, ancak içinde bulunduğumuz toplumda yapılan alan çalışmalarına katkıda bulunabilmek ve kadının bir şekilde kaybettiği bazı özgürlüklerini tekrar kazanabilmesi adına verdiği çabada desteğimizi sergiliyoruz.”

 

BAŞ: KADIN HER ALANDA OLMALI

Cumhur İttifakı’nın MHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Yusuf Baş ise, kadının her alanda bulunması gerektiğine inanan bir siyasetçi olduğunu söyledi.

‘Böyle güzide hanımefendilerin bulunduğu bir topluluğa hitap etmekten bahtiyarım’ diyerek konuşmasını sürdüren Baş, “Kadınlarımızın sadece evde eşini bekleyen kadın olmaktan öte, ticarette ve her alanda bulunması gerektiğine inanan bir siyasetçiyim. Çünkü, annemiz, eşimiz ve soframızın mimarı; kadın. .

Adana’nın lokomotifi sayılabilecek kadın müteşebbislerin  ticarette, sanatta ve siyasette çok ciddi yerlerde olabileceklerini düşündüğünü ifade eden  Yusuf Baş, “Olmaları da gerekir. Hanımefendilerin oluşturduğu seçkin iş insanı kadınlarımızla beraber olmak, sizlerin desteğine mahzar olmak bizim için gurur verici.  diye konuştu.

 

YENİ: KADIN ELİ DEĞEN ŞEHİRLER GÜZELLEŞİR

“Kadınlarımıza verdiğimiz önemle şehirlerimizi inşa edebiliriz” diyerek konuşmasına başlayan Seyhan Belediye Başkan Adayı Fikret Yeni de, kadınların elinin değdiği şehirlerin güzelleşeceğini iddia ederek, “Bu anlayışın içerisinde siyaset yapan bir kardeşiniz olarak AK Parti’nin kadınlara verdiği değer, gerek TBMM, gerek teşkilatlardaki temsil, hele hele meclis üyeliğinde 3 tane Büyükşehir’e gidebilecek kadın belediye meclis üyemizi çıkarmak için mücadele verilerek ortaya çıkıyor. Biz kadınlara verdiğimiz değeri, sözde değil davranışlarımızla, tevdi ettiğimiz görevlerle, yürüdüğümüz yolla ortaya koyan bir siyasi anlayışın mensuplarıyız. Bu çerçevede, böyle bir toplantıda belediye başkan adayı olarak Seyhan gibi Adanamızın geleceğini kucaklayacak, Seyhan gibi yürüdüğünde Adana’nın yürüyeceği, Seyhan gibi büyük hizmetleri, büyük projeleri inşa ettiğinde Adana’ya vizyon katacak bir belediyeye aday olduğumuzda kadınlarımızın daha güçlü olacağını, özellikle iş hayatının içerisinde olan, sosyal yaşama yön veren siz değerli kadınlarımıza çok değer verdiğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

 

‘SİZLERLE BİRLİKTE YOL YÜRÜMEK İSTİYORUZ’

“Yaşadığımız alanları güzelleştirmek istiyorsak, sosyal hayatımızda huzurlu yaşam alanları oluşturmak istiyorsak, burada siz kadinlarin çok büyük katkısı olacak” diyerek sözlerine devam eden Yeni, “Çünkü, sadece realist gözle bakmak yerine, yeri geldiğinde duygusallığı da ortaya koyup, aslında muhabbetin oluşmasına meydan verecek bir ruhunuz var. Onun için hep derler ya; ‘Kadın eli değmiş her şey güzeldir’ diye. Sizi,  Seyhan’ımızda Seyhan’ın geleceği için yapacağımız tüm çalışmalarda siz değerli kadinlarimizin fikirlerine önem verip, sizlerle birlikte yol yürümek istiyoruz. Çünkü, Seyhan baktığımız zaman Adana’mızın en büyük ilçesi olmakla kalmamış. Türkiye’nin 46 ilinden daha büyük, Türkiye’nin 5 büyükşehirinden daha büyük ve alacağı hizmetlerle de Adana’nın geleceğini şekillendirecek büyüklükte” diye konuştu.

 

MİLLETVEKİLİ ERSOY: SİYASETTE KADININ YER ALMASI ÖNEMLİ

MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy da,  Kadının, hayatın içindeki sorumluluğunun bambaşka olduğunu ifade eden Milletvekili Ersoy, “Sonuçta biz erkek de yetiştirip topluma kazandırıyoruz, kadın da yetiştirip topluma kazandırıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti için gerçekten başarılı, ileriyi gören, vatanını seven kişiler yetiştirmek annelerin görevidir. Tabii ki, siyasette de kadının yer alması, çocuklarımıza örnek olması açısından önem arz ediyor” diyerek, kadının önemine vurgu yaptı.

 

DALYAN: KADININ HAK ETTİĞİ NOKTAY GELMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

BPW Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Adana Kulübü ile, ‘Kadının Siyasetteki Yeri’ konulu toplantıda AK Parti Adana İl Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum Kuruluşları ve Halkla İlişkiler Başkanı Bülent Dalyan da, kadın sorunlarını hangi kesimden kadına sorulursa sorulsun benzer sözlerin duyulduğunu belirterek, “Ne kadar farklı çevrelerden olsalar da onları bir araya getiren ‘kadın’ kimliği ve tabii ki sorunlarıdır. AK Parti olarak, kadının iş dünyasında, sanatta, kültürde ve siyasetteki yerinin hak ettiği noktaya gelmesi için uğraş veriyoruz” dedi.

Daha sonra, katılımcıların sorularını cevaplayan Cumhur İttifakı’nın Seyhan Belediye Başkanı Fikret Yeni, Çukurova Belediye Başkan Adayı Yusuf Baş, AK Parti Adana İl Başkan Yardımcısı Bülent Dalyan ve MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy’a, BPW Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Adana Şube Başkan Yardımcısı Emine Karamusaoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Aslı Gürgen, Sinem Özgen ve Asuman Beksarı, engelliler derneğinin yaptığı özel tasarım plaket ve çiçek takdim ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BPW,, ‘Kadının, Siyasetteki, Yeri’ni, tartışmaya, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1