Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 12:49 Bu haber 662 kez okundu
 
Çalışkan ve Hıradağı, AGD’nin ‘ Mekke’nin Fethi’ programına katıldı
Türkiye’nin 81 ilinde ve 600 noktada büyük coşkuyla kutlanan "Mekke’nin Fethi’nin 1389. yılı etkinliklerine binlerce kişi katıldı. Kur’an ziyafetleri, konserler, sinevizyon gösterileri düzenlendi. Siyer-i Nebi sınavında dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.
YAŞAM Haberi
Çalışkan ve Hıradağı, AGD’nin ‘ Mekke’nin Fethi’ programına katıldı

Adana Menderes Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen program Enes Kıranşal’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayarak, Anadolu Gençlik Derneği AGD Adana Şube Başkanı Enes Beyaz’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından kürsüye çıkan Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Mekke’nin Fethi’nden günümüze mesajlar vererek “Mekke’nin Fethi’ni anlamak; içimizdeki putları yıkmakla mümkündür.” dedi.

Çalışkan, konuşmasında “Mekke, İslam tarihi boyunca değil insanlık tarihi boyunca İslam’ın merkezi olmayı sürdürmüş bir şehirdir. Ancak bilmeliyiz ki bizle ne kadar çok Anadolu coğrafyasının insanlarıysak o kadar Doğru. Türkistanlı, Bosnalı, Filistinliyiz. Kardeşlerimizin bulunduğu yerler arasında ayrım gözetirsek gerçek manada Mekke’nin Fethi’ni anlamış olmayız. Müslümanlar top yekûn, tek millet olarak bir ümmettir.  En iyi toprak insanın dinini en iyi yaşadığı yerdir.”

“Evet, Mekke Fethedildi, gaye idi ama esas olan Mekke’nin Fethi’nden bugüne almamız gereken mesajlardır. Mekke’nin Fethi’ni anlamak; içimizdeki putlarımızı yıkmakla mümkündür. Irkçılığın zirve yaptığı, emanetin, adaletin, iyiliklerin yok olduğu bir dönemde ne mutlu sizlere ki bu uğurda hak ve hakikat mücadelesi veren insanlar olarak bu gece buradasınız. Nice gerçek fetihlere, kalplerin fethedildiği mutlu ve umutlu yarınlara ulaşmak niyetiyle, Rabbim hepimizi fethin gerçek anlamını bilen, Peygamberimizin hayatını kendisine örnek alanlardan eylesin” diye konuştu.

 

RECEP ÇALIŞKAN'DAN TEŞEKKÜR

Program sonrasında Askon Başkanı Recep Çalışkan Mekke’nin Fethini değerlendirerek önemli mesajlar verdi.

Recep Çalışkan, “Fetih, kendisinden sonraki bütün fetihlere örnektir. Tarih boyunca zafer, davasında devam edenlere, yılmayanlara, hedefe kitlenenlere, vazgeçmeyenlere gülmüştür. Bunun en ideal örneğini Mekke’nin Fethinde görüyoruz. Fetih heyecanını dolu dolu yaşatan Anadolu Gençlik Derneği AGD Adana şubesine ve emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bugün dünyanın her yerinde mazlum kanı akarken bizler eğlenemeyiz. Sizler, bir mananın, değerin bir milat olan Mekke’nin Fethi’ni idrak ediyor, yeniden dirilişimize vesile olmasını anlamak için buradasınız sizleri tebrik ediyorum.” şeklinde gündemi değerlendirdi.

Programda Askon Başkanı Recep Çalışkan ve Başkan Vekili İmam Gazali Hıradağı, Siyer-i Nebi Yarışmasında birinci olan Abdullah Kıyar, ikinci olan Recep Yaşar’a hediyelerini takdim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çalışkan, ve, Hıradağı,, AGD’nin, ‘, Mekke’nin, Fethi’, programına, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1