301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 18:36 Bu haber 1909 kez okundu
 
“Çocukların cinsel istismarının affı olmaz!”
Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasına ilişkin Adana Kadın Kuruluşları, Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı, görüşlerini bildirdi.
YAŞAM Haberi
“Çocukların cinsel istismarının affı olmaz!”

Kurumlar adına Basın Bültenini Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek başkanı Çiğdem Akça okudu.

Akça, “İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberler bir süredir basına yansımaktadır. Son çıkan haberlere göre AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına 12 yaş ayrımı, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır.”

AİLE YAPISI ZARAR GÖRÜYOR

“Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Nitekim, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda “kız çocuğunun yaşını bilmediğini” savunan faili beraat ettirmiş ve Yargıtay da oy çokluğuyla bu kararı onamıştır. “Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği” gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan “tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan” maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir.”

“İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir. AKP’nin “ Affı bir defaya mahsus yapacağız” açıklaması, “Bir kereden bir şey olmaz” zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir. Bu düzenlemeyi yapma gerekçesi olarak, küçük yaşta istismar edilmiş ve evlendirilmiş kız çocuklarının, suç olan bu eylemi gerçekleştiren erkeklerin hapse girmesi sonucunda çocuklarıyla birlikte ortada kalmaları ve mağdur olmaları gösterilmektedir. Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz. İktidara sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin!”

ÇOCUK YAŞTA VE ZORLA EVLİLİK SUÇ OLMALI

“Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir. Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz! İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR! diyoruz.”

 

KATILIMCILAR:

Nafaka Hakkı Kadın Platformu,

TCK 103 Kadın Platformu,

Adana Kadın Kuruluşları,

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği- Çiğdem Akça,

Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi- Dudu Nermin ve Ayşe Birol

EVKAD- Ev Kadınları Dayanışma Derneği- Sema Yapıcı,

Nafaka Haktır Grubu- Münire Dağ,

Türk Kadınlar Birliği Seyhan Şubesi- Saniye Çelik,

Atlas Çocuk ve Gençlik Hakları Derneği- Zehra Eruçar,

Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı- Aysel Ateş,

Pınar Kadın ve Çocuk Hareketi Derneği- Canan Özalp,

AKDAM- Dursun Önortaç,

İYİ Parti Adana Kadın Politikaları Başkanlığı- Aslıhan Kaya,

CHP MYK Üyesi- Ufuk Armağan,

CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı- Yasemin Yılmaz,

İYİ Parti Seyhan İlçesi Kadın Politikaları Başkanlığı- Ayşe Sarı,

Toplumsal Rehabilitasyon Derneği- Aynur Özçınar,

Yeni Atılım Projeleri Derneği- Songül Bostancı,

Adana Down Sendromu Derneği- Nilgün Taşkınlar,

Atlas Engelliler Spor Klübü Derneği- Hacer Özdal,

Gülnihal Musiki Derneği- Leyla Ramazanoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Çocukların, cinsel, istismarının, affı, olmaz!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1