Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 10:49 Bu haber 569 kez okundu
 
ÇÜ UZAYMER Aktif Gözlem Yapan Araştırma Noktası
Uluslararası Sültasyon Zamanlama Derneği/Ortadoğu (International Occultation Timing Association / Middle East) organizasyonu ve Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş enerjisi araştırma ve Uygulama Merkezinin (UZAYMER) girişimleri ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ev sahipliğinde 4 gün süren “Çift Sistemler ve Ötegezegen (Exoplanet) Geçişlerinin Fotometrik İncelenmesi” çalıştayı gerçekleştirldi.
EĞİTİM Haberi
ÇÜ UZAYMER Aktif Gözlem Yapan Araştırma Noktası

UZAYMER binasında İranlı ve Türk misafirlerin katılımıyla gerçekleşen etkinlik Prof. Dr. Aysun Akyüz’ün açılış konuşması ile başladı. Etkinlik boyunca Çift Yıldız Sistemleri ve Ötegezegenler ile ilgili ayrıntılı sunumlar ve öğrencilerle birlikte veri analizi için bilgisayar programları kullanılarak anlatılan teorik bilgiler uygulamalı olarak yapıldı. 

 

Çift Sistemler ve Ötegezegen Geçişlerinin Fotometrik İncelenmesi Çalıştayı Yapıldı

Çalıştay süresince UZAYMER UT50 Teleskobu ile yapılan ötegezegen gözlem verileri kullanılarak, UZAYMER Gözlemevinin ülkemizde ötegezegen konusunda aktif gözlem yapan araştırma noktalarından birisi olduğu vurgulandı. Bilim Kurulunda Atila Poro (IOTA/Me), Prof. Dr. Aysun Akyüz (Çukurova Üni.), Prof. Dr. Özgur Basturk (Ankara Üni.), Prof. Dr. Mehmet E. Özel, Doç. Dr. Nazim Aksaker (Çukurova Üni.), Arş. Görevlisi Ekrem Murat Esmer (Ankara Üni.) ve Arş.Gör. Fatemeh Davoudi (IOTA/Me)’nin yer aldığı program 30 katılımcıya verilen sertifikaların ardından sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇÜ, UZAYMER, Aktif, Gözlem, Yapan, Araştırma, Noktası,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1