301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Şubat 2021 - Salı 21:40 Bu haber 1094 kez okundu
 
Diyette En Çok Yapılan Yanlışlar
Kilolarından bir türlü kurtulamayanlara Diyetisyen Nuray Gönül Gültekin önemli tüyolar verdi. Sadece aç kalınarak ya da ekmek yemeyerek sağlıklı bir şekilde kilo verilemeyeceğine dikkati çeken Diyetisyen Gültekin, diyet yaparken yapılan yanlışları sıraladı.
SAĞLIK Haberi
Diyette En Çok Yapılan Yanlışlar

Diyet yaparken alınan fazla kaloriler kadar yanlış inanışların da kilo vermeyi olumsuz etkilediğini söyleyen  Diyetisyen Nuray Gönül Gültekin, kilo verme sürecinde en çok yapılan 7 yanlışa vurgu yaptı.

EKMEĞİ VE GLUTENİ KESMEK

Diyette ekmek çok önemlidir. Özellikle posa açısından. Ekmeği tamamen bırakıldığında kabızlık sorunu çeken çok fazla kişi var. Eğer glutene karşı alerji, intolerans gibi bir durumunuz yoksa gluteni bırakmanız zayıflamanıza yardımcı olmaz.

 

ÖĞÜN ATLAMAK

Diyetisyenin verdiği listeye tam uymayarak öğün atlamanız, “Az beslenince daha çok kilo veririm.” düşüncesi yanlıştır. Listeniz sizin enerji ihtiyacınıza göre ve almanız gereken karbonhidrat, yağ, protein yüzdesine göre hazırlandığından listenize ekleme - çıkarma yaptığınız takdirde bütün oranlar değişeceği için beklenen sonuç alınmayabilir.

 

SAAT 7’DEN SONRA HİÇBİR ŞEY YEMEMEK

Saat kaçta uyuduğunuz, gün içinde hangi saatlerde yemek yediğiniz hepsi önemlidir. Saat 12’de uyuyan biri için en son 7’de yemek yemek sabah aşırı açlıkla uyanmasına sebeptir. Yatmadan 2-3 saat önce bir şey yemeyi kesmek en doğru olanıdır.

 

YAĞLARIN KİLO YAPACAĞINA İNANIP YAĞ TÜKETMEMEK

 Yağdan kilo verebilmek için yağ yemeniz de şart. Aksi takdirde karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz çabuk acıkmanıza normalden daha fazla yemek yemenize sebep olacağı için kilo vermeniz zorlaşır.

 

TEK BESİN ODAKLI YEMEK

Sürekli kalorisi düşük besin tüketerek zayıflama olmaz. Örn; kabak, ıspanak, karnabahar, patlıcan, mantar vs. Evet, kısa süreli zayıflama olabilir ama sürdürülebilir bir düzen değildir.

 

HER GÜN HATTA HER ÖĞÜN ÖNCESİ TARTILMAK

Her hafta hatta iki hafta da bir tartılmak en doğrusudur. Sürekli tartılmak yanıltır ve motivasyonunuzu düşürür.

 

KAÇAMAK YAPINCA DİYET BOZULDU DİYİP TAMAMEN BIRAKMAK

Diyet aslında yemek yeme düzenimizi doğru yönde değiştirdiğimiz bir süreçtir. Bu sürece uyum sağlarken kaçamak olması muhtemel bir durumdur. Zamanla vücudumuzda yeni düzene alışarak kaçamak yapma istekleri de azalacağından bu süreci zamana yaymak en önemlisidir. Ayrıca kaçamakları dengelediğimiz sürece diyeti bırakmamıza da gerek yoktur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyette, En, Çok, Yapılan, Yanlışlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1