301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 10:10 Bu haber 1612 kez okundu
 
Dr. Mehmet Tatar’ın listesi güvenoyu aldı
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şubesinin 2 gün süren 13. Olağan Genel Kurulu toplantısı tamamlandı. Tek listeyle gidilen Genel Kurulda mevcut Başkan Dr. Mehmet Tatar’ın hazırladığı liste güvenoyu aldı.
YAŞAM Haberi
Dr. Mehmet Tatar’ın listesi güvenoyu aldı

Jeoloji Mühendisleri Odasının Genel Kurulu yeni hizmet binasında gerçekleştirildi. İlk gün Genel kurula, CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Dr. Müzeyyen Şevkin ile 26. Dönem CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, TMMOB İKK Sekreteri, TMMOB’a bağlı Meslek Odalarının Şube Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Jeoloji Mühendisleri Odası üyeleri katıldı.

TATAR “12. DÖNEMDE PLANLI BİR ÇALIŞMA DÖNEMİ GEÇİRDİK”

Mevcut Başkan Dr. Mehmet Tatar, 13. Olağan Genel Kurulu açılış Konuşmasına; Elazığ depreminde, Van da meydana gelen çığ felaketinde, Suriye’de ve terör olaylarında yaşamını yitiren güvenlik güçlerini, vatandaşları ve hayatını kaybeden meslektaşlarını anarak başladı.

Yönetim Kurulu olarak Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şubesi çalışma programı çerçevesinde kamuoyunu bilimsel gerçekler ve mesleki tecrübelerle sürekli bilgilendirdiklerini anlatan Tatar, “başta meslek içi eğitim, serbest çalışan üyelerimizin mesleki uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, mesleki denetim, örgütlenme, öğrenci temsilciliği (jeogenç) etkinlikleri, seminer, sempozyum gibi bilimsel aktiviteleri içeren 12. dönem faaliyetlerini bir program dahilinde gerçekleştirilmiştir” dedi.

 

“MADENCİLİKTE DOĞRU POLİTİKALAR UYGULANMALI”

JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar sözlerini şöyle sürdürdü;

“TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, milyonlarca yılda oluşan yeraltı kaynaklarımız olan madenlerimizin kamu yararı doğrultusunda uluslararası norm ve standartlarda, işçi sağlığı ve güvenliğini esas alarak; çevreyi, doğal ve kültürel zenginliklerimizi koruyarak değerlendirilmesini ve buna yönelik politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Madencilikle ilgili doğru politikaların hayata geçirilerek, “Her Yerde, Herşeye ve Halka Rağmen” maden işletmeciliği yapılmasının doğru olmadığını belirtmek isterim.

 

“KENTLEŞME AFET RİSKLERİNİ ÖNCELEYEN ANLAYIŞLA PLANLANMALI”

Tarih boyunca insanların ve uygarlıkların gelişiminde en önemli unsurların başında gelen tatlı suların araştırılması, entegre su yönetimi anlayışıyla kullanılması, ticari bir mal olarak görülmeden kamusal bir miras olarak geleceğe korunarak bırakılması yaşamsal bir önem arz etmektedir. Taşkınların insan etkisi ile tetiklenen bir afet olduğu bilinmektedir. Bu amaçla katılımcı bir anlayış ile kentleşme, planlama, imar ve yapı denetimi kanunu acilen ülke afet risklerini önceleyen bir anlayış ile yeniden ele alınarak düzenlenmelidir”

 

“STRATEJİK PLANLAMA YAPILMALI”

Türkiye’de son günlerde meydana gelen Deprem, çığ,sel gibi doğal afetler ile uçak  ve tren kazaları gibi olaylarda can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi çalışmalarının yapılmadığını aktaran Dr. Tatar, “yapılması  gerekirken; Stratejik planlamanın, bilimin ve bilimsel çalışmaların, liyakatin, denetim mekanizmalarının yerini rant hırsı almaktadır. Bu nedenle her alanda yaşam hakkı ihlalleri ile karşı karşıya kalmaktayız” diye konuştu.

 

“ÖNEMLİ İŞLER BİRLİKTE ÇALIŞMA İLE ELDE EDİLİR”

 Tatar sözlerini şöyle tamamladı;

“Bir doğa olayı olan deprem, düşük standartlarda sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme, bilimsel normlara dayalı olarak yapılması gereken arazi kullanım ve yer seçimi kararlarının rantsal kaygılara yenik düşmesi, imar afları gibi faktörler nedeniyle afete dönüşmektedir. Depremlerin birer afete dönüşmesini engellemek bizim elimizdedir. Çözümün bir parçası olan jeoloji mühendislerinden yeterince faydalanılmamaktadır. ABD’de olduğu (Kaliforniya fay yasası) gibi, aktif fay hatları veya zonları üzerine bina inşa edilmesi yasaklanmalı veya özel jeolojik araştırmalardan sonra bina inşa edilip edilmeyeceğine ilişkin yasal düzenlemeler acilen gerçekleştirilmelidir. Sorunların aşılması konusunda Atatürk’ün ‘Unutmayın ki Büyük Atılımlar ve Önemli İşler Birlikte Çalışmayla Elde Edilir’ sözü bize yol göstermeye devam ediyor”

 

YENİ SEÇİLEN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Genel Kurulun işkinci gününde seçimler yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde mevcut Başkan Dr. Mehmet Tatar’ın hazırladığı liste oylandı. Seçim sonunda güvenoyu alan listedeki asil ve yedek üyelerden oluşan Yönetim Kurulu şöyle oluştu; Asil Üyeler; Dr. Mehmet Tatar, Doç. Dr. Mustafa Akyıldız, Mustafa Kemal Mengeloğlu, Meltem Akdoğan,  Emre Büyüközer, Edip Gedik ve İsmail Ergan. Yedek Üyeler: Müzeyyen Yıldırım, Arda Sırlıbaş, Mehmet Arıcan, Nazlı Temtek Keklik, Hasine Akın, Selen yurdaışık ve Adem Eren

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası yönetim Kurulu üyeleri mazbata aldıktan sonra kendi aralarında  görev bölümü yapacak.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dr., Mehmet, Tatar’ın, listesi, güvenoyu, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1