Haber Detayı
20 Nisan 2019 - Cumartesi 17:31 Bu haber 2394 kez okundu
 
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana Barosu, Adana Tabip Odası, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu tarafından “Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu forum düzenlendi.
- Haberi
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”

Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen forumun açılış konuşmasını TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Erol Salman yaptı.  Salman, sendikalar, odalar, diğer meslek ve emek örgütlerinin örgütlenmede ciddi tıkanıklıklar yaşadığını savundu. “Platon’a göre devleti oluşturan doğal neden, hiçbir insanın tek başına kendi kendine yetmemesi, bu nedenle de ihtiyaçlarını karşılamak için başkalarının yardımına muhtaç olmasıdır” diyen Salman, “Tarihi gelişim sürecinde insanlık, çoğu doğa şartlarından kaynaklanan tehditlere karşı toplumsal dayanışma ve işbirliği oluşturarak baş edebildiyse de bugün biliyoruz ki insanlığın karşısındaki en büyük tehdit yine insanın kendisinden kaynaklı uygulamalar olmaktadır.

GÖREVİMİZ OLDUĞU AÇIKTIR

Sömürüye, doğayı tahribe, devletlerarası hegemonya savaşlarına,  aşırı tüketime karşı her canlının yaşam hakkını savunan, doğaya saygıyı esas alan anlayış ancak dayanışma duygusunun yeşermesi ve birlikte mücadele ederek ortak değerlerin savunulması ile yaşam bulabilecektir. Savunduğumuz ve özlemini çektiğimiz bu değerlerimiz ise elbette ki bunları ortaklaştırabildiğimiz kadar anlam kazanacaktır. Sadece ortaklaştırmakta değil aynı zamanda bu anlayışımızı toplumda yaygın hale getirmek, artmak, çoğalmak, kitleselleşmek gibi de bir görevimizin olduğu açıktır.

 

CİDDİ TIKANIKLIKLAR

Güncel durumda ise bu alanda neyi ne kadar yapabildiğimizin sorgulanmasını gerektirecek bir tabloyla karşı karşıya bulunduğumuz hepimizin ortak tespitidir. Sendikalarımız, odalarımız, diğer meslek ve emek örgütlerimizin örgütlenmede ciddi tıkanıklıklar yaşadığı ortadadır.  Bugün yukarıda belirtmeye çalıştığım durum çerçevesinde neler yapılabileceğinin konuşulmasını ve öneriler doğrultusunda çözümler üretebilmeyi amaçlayan bu çalışmayı gerekli gördük. Kurum başkanlarımıza bizlerle bu kaygıyı paylaştıkları ve bugün burada oldukları için, siz değerli katılımcılara gösterdiğiniz duyarlılık için düzenleyici bütün kurumlar adına teşekkür ederim.” diye konuştu.

AKAY: SÜRECİN SONUNA GELİNDİ

Ardından konuşan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, işçi sınıfının, emekçilerin halkın tüm kazanımlarını ortadan kaldıran bir sürecin sonunda artık yeni bir dönemin içerisinde olunduğuna dikkat çekti. 

Akay, 12 Eylül döneminden örnekler verdi. 

12 Eylül sonrasında her gün televizyonlarda, radyolarda, “Bu gün şu kadar örgüt üyesi yakalandı.” şeklinde haberleri dinlediklerini anımsatan Akay, “Bu örgütler neydi bilmiyorduk. Ama annelerimiz babalarımız örgütlerden uzaklaştırmaya bizleri çalıştılar. Ne o liberal politikaların sonuna geldik. Bundan sonraki dönem tekrar örgütlenme dönemi oldu. Elbette çok büyük sorunlarımız var. Ama bunların artık aşılacağına inanıyorum.” dedi.

 

Daha sonra foruma geçildi. Forumun moderatörlüğünü Adana Barosu Başkanı Veli Küçük yaptı.

Foruma konuşmacı olarak DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konsey Başkanı Dr. Sinan Adıyaman katıldı.

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Hakkari Çukurca’da 4 askerin şehit olduğu, 6 askerinde yaralandığı olayının üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

Terör unsurlarının son bulmasını istediklerini belirten Başkan Küçük, “Salonumuz çok güzel. Adana’mızda baharın güzel görüntüleri farklılaşmasıyla birlikte Mart’ın sonunun bahar olduğunu gördük.” şeklinde konuştu.

PORTAKAL ÇİÇEKLERİNİN AÇTIĞI ADANA

Ardından ise konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, baharın geldiği, portakal çiçeklerinin açtığı Adana’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın konuşmasından alıntılar yapan Çerkezoğlu, “Yeni bir dönem başladı. İşçi sınıfının, emekçilerin halkın tüm kazanımlarını ortadan kaldıran bir sürecin sonunda artık yeni bir dönemin içerisindeyiz. Çok doğru. İşçi sınıfının örgütlenmesinin amacı birliktir. Birlik var olan hakları korumak ve insanca yaşayabilmek için gerekli olan ön koşuldur.” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve TTB Merkez Konsey Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, örgütletmenin önemi ve boyutları hakkında bilgiler verdi. 

Etkinliği CHP Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve Burhanettin Bulut, önceki dönem CHP Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, DİSK Adana Bölge Temsilcisi Yaşar Gündoğdu, STK ve meslek odaları başkanları ile üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

HABER: BAYRAM BULUT

FOTOĞRAF: VEDAT ZÖHRE

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Emek-Meslek, Örgütlerinde, Örgütlenmedeki, Sorunlar, ve, Çözüm, Önerileri”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
“Emek-Meslek Örgütlerinde Örgütlenmedeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1