301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 10:36 Bu haber 528 kez okundu
 
Esendemir; “Basın İş Yasası yeniden gözden geçirilmeli”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 212 sayılı yasayla değiştirilen “5953 Sayılı Basın İş Yasası ile çalışıyor olmaları” yeterliyken gazetecilerin beş yıl erken emekli olmasını sağlayan yıpranma payının iktidar tarafından basın kartı taşıma şartına bağlanmasına tepki göstererek, siyasi parti gözetmeksizin konuyu Meclis’e taşıyan tüm milletvekillerine ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş’a teşekkür etti.
YAŞAM Haberi
Esendemir; “Basın İş Yasası yeniden gözden geçirilmeli”

Gazetecilerin ağır meslek koşulları nedeniyle beş yıl erken emekli olmalarını sağlayan yıpranma payı hakkının yalnızca basın kartı taşıyanlar için geçerli olmasını sağlayan yasa teklifinin 11 Kasım Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’ndan geçtiğini hatırlatan Esendemir, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, Basın İş Yasası’nın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin geçmişteki bütün haklarının elinden alındığını kaydeden Esendemir, “Basın İş Yasası ile çalışan tüm gazetecilerin yıpranma hakkından yararlandırılmasını sağlayacak bir düzenleme yapılması artık büyük bir zorunluluk halini almıştır.

Çünkü Türkiye'de gazetecilik yapmak zordur, yıpratıcıdır. Gazeteciler halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak için gece gündüz, tatil bayram demeden çalışıyor hatta çatışma bölgelerinde facia yaşanan yerlerde canını hiçe sayıyor.

Eskiden yıpranma hakkı vardı fakat iktidar bunu da tırpanladı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş yıpranma payı hakkı için basın kartı şartının kaldırılması görüşünü savunup hakkımızı aradı.

Siyasi parti ayırımı gözetmeksizin konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyan tüm milletvekillerine de Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak teşekkür ediyoruz.

Gazetecilerin beş yıl erken emekli olmasını sağlayan yıpranma payının yeniden verilmesini ve bu konuda kararlı olduğumuzun bulunmasını istiyoruz. Gazetecilerin geçmişteki haklarına yeniden kavuşmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esendemir;, “Basın, İş, Yasası, yeniden, gözden, geçirilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1