301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Kasım 2015 - Perşembe 21:02 Bu haber 9841 kez okundu
 
İnovasyon
Bu yıl 4'üncü kez yapılan Türkiye İnovasyon Haftası, Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz İhracatçılar Birliği'nin (AKİB) ev sahipliğinde Adana Sheraton Oteli'nde başladı.
TEKNOLOJİ Haberi
İnovasyon

Toplantıya Adana Valisi Mustafa Büyük, Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Fatma Güldemet Sarı, Tamer Dağlı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Akdeniz İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, birçok konuşmacı, iş dünyası temsilcileri ve öğrenciler katıldı.Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yenilikçi çalışmaların ihracatla buluşması ve inovasyon kültürünün yaygınlaştırılması için düzenlenen ve rekor bir katılım sağlanan Adana etkinliği Türkiye ve dünyanın önde gelen iş dünyası temsilcileri buluştururken, farklı oturum ve konularda çok sayıda insan aydınlatılıyor.

Etkinliğin açılış konuşmasında kent ve ülke ihracatının arttırılması için çalıştıklarını söyleyen Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “İnovasyona büyük önem veriyoruz. Köklü sanayi geçmişi ve bereketli topraklarıyla Adana ve bölgemiz, Marmara'ya alternatif bir üretim merkezi olabilir"

İhracatında düşüş yaşandıklarını ifade eden AKİB Koordinatör Başkanı Mehmet Bülent Aymen, “Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmak için inovasyona yönelerek, fasonculuktan, takipçilikten kurtulmalıyız. Daha fazla mal satmak, başarılı olunduğu anlamına gelmez. Biz 10 dolarlık malı 15 dolara satmalı, inovasyona ve markalaşmaya yönelmeliyiz" dedi.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, "İki ülkenin güzel ilişkileri var. Daha da gelişecek. Türkçe ve Finlandiya dilleri arasında benzerlik olduğu söyleniyor. Ne kadar doğru bilmiyorum. Mesela Türkçe 'kalabalık' kelimesi Fince de 'kalabalik' olarak söyleniyor. Bizim evde gürültü olduğunda babamız 'Kalabalik yapmayın' derdi. Birlikte iş yapmalıyız"

Adana Valisi Mustafa Büyük, yaptığı konuşmada Türkiye'nin geleceğe inovasyonla koştuğunu belirtti.

Adana’da bulunmaktan memnun olduğunu söyleyerek konuşmasını yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Sabancı Topluluğu'nun Adana ile çok derin gönül bağının bulunmaktadır. Hacı Ömer Sabancı döneminde fark yaratan adımlar atılmıştır. Dünya ve Türkiye büyük bir değişim içinde. İş dünyası olarak değişimleri anlayarak adım atıyoruz. İklim değişikliğinden Türkiye de etkilenecek. Bunun enerjiden altyapıya birçok sektöre doğrudan çok büyük etkisi olacak. Bu konuyu nasıl fırsata çevirebiliriz? İnovasyonla buna nasıl katkı sağlayabiliriz? Buna çalışmalıyız. Değişim ve gelişimin örnekleri iş modellerinde görülüyor ama en akıllı yöntemleri gençler geliştirecek. Etki alanı genişleyen akımlardan biri de kadının her alana katılımının artması. Kurumlar inovasyonun peşinden koşması gerekiyor. Dijitalleşen çağda kurumların kendini rekabetle karşı karşıya bulmaları durumu var. Mevcut işlerin yaşam döngüleri kısalıyor. Teknolojik değişimlerin etkisiyle iş yapış şekilleri değişiyor. Düşünce sınırlarımızın zorlanması gerek” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnovasyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1