301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 10:20 Bu haber 418 kez okundu
 
Kanser Tedavileri Her Yıl Milyonlarca Hayat Kurtarıyor
Kanser, vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor. 200’den fazla türü olduğu bilinen bu hastalıkta akciğer, mide, karaciğer, bağırsak (kolorektal) kanseri ve meme kanserleri ise en sık rastlanan ve sonuçları ağır olan kanser türleri olarak öne çıkıyor.
SAĞLIK Haberi
Kanser Tedavileri Her Yıl Milyonlarca Hayat Kurtarıyor

Kanser oluşumunda temel etkenin, genetik yapının (DNA) doğuştan ya da edinsel etkenlerle bozulması olduğunu anlatan Medline Adana Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Veysel Haksöyler, tüm kanser türlerinde rutin sağlık taramalarının ve erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyerek “Ulusal Kanser Haftası” nedeniyle açıklamalarda bulundu.

ERKEN TEŞHİS BAŞARIYI GETİRİYOR
Türkiye’de bilinen ölüm nedenleri arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada kanserin geldiğini belirten Onkoloji Uzmanı Dr. Haksöyler, “Erkekler, kansere kadınlara göre daha fazla yakalanıyor. Coğrafi bölgelere göre görülme sıklıkları nispeten değişkenlik gösterse de ülkemizde erkeklerde en fazla görülen kanser türleri akciğer, prostat, mesane, kolorektal ve mide kanseri iken, kadınlarda ise meme, tiroid, kolorektal, rahim ve akciğer kanserleri oluyor. Bu hastalıkta geç kalındığında ve doğru tedavi yöntemleri uygulanmadığında ise üzücü sonuçlar yaşanabiliyor. Bu nedenle kanserin istisnasız olarak bütün türlerinde erken teşhis çok önemli bir yer tutuyor” diyor.

TEDAVİLER HAYAT KURTARIYOR

“Kanser tedavisinde tıbbi onkoloji, onkolojik cerrahi ve radyasyon onkolojisi yöntemlerinden yararlanılıyor. Ayrıca özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde geliştirilen yenilikçi tedavi yaklaşımları da artık başarıyla uygulanıyor” diyen Onkoloji Uzmanı Dr. Haksöyler, Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı verilere göre sadece 2018 yılında dünyada 18.1 milyon kişiye kanser teşhisi konulurken, 9.9 milyon kişinin ise kanser yüzünden hayatını kaybettiğini ifade ediyor.

YENİ YÖNTEMLER GÜNDEMDE
Erken teşhis durumunda günümüzde neredeyse tüm kanser türlerinin tedavilerinde tam başları sağlanabildiğini anlatan Onkoloji Uzmanı Dr. Haksöyler, “Günümüzde geleneksel tedavilerle birlikte yeni yaklaşımlar da artık sıkça gündeme geliyor. Bunlardan biri akıllı ilaçlar olarak adlandırılan hedefe yönelik nokta atışı tedaviler. Bu yöntemde tümörde saptanan genetik değişikliklere yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılıyor. Diğer bir yöntem ise immünoterapi. Bu yöntem ise doğrudan kanseri değil, kişinin bağışıklık sistemindeki kontrol sistemini kaldırarak onu daha etkin kılan, sistemin kanserli hücreyi tanımasını ve ona saldırarak yok etmesini sağlayan bir yaklaşım olarak öne çıkıyor” diyor.

BELİRTİLER DEĞİŞEBİLİYOR
Onkoloji Uzmanı Dr. Haksöyler, hem geleneksel hem de yenilikçi tedaviler sayesinde geçmiş yıllarda umutsuz olarak görülen birçok kanser türünde daha uzun ve konforlu yaşam başarısına ulaşıldığını anlatarak, “Kanser, her insanda farklı belirtiler gösterebilir. Her belirti ise mutlaka kanser olduğumuz anlamına gelmez. Fakat sıra dışı bir durum olduğunda bunun bir uzman doktor tarafından değerlendirilmesi kimi zaman hayat kurtarıcı olabilir. Bunların yanı sıra rutin sağlık taramaları da erken teşhis için vaz geçilmez bir faktördür” diyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT:
 

  • Sebepsiz kilo kaybı
  • Yüksek ateş
  • Kronik halsizlik
  • Kuvvetli ağrılar
  • Balgamda kan gelmesi ve kronik öksürük
  • Zamansız vajinal kanamalar
  • Meme, koltukaltı veya vücudun başka bölümlerinde hissedilen sert ve hareketsiz kitleler
  • Ciltteki (özellikle ben ve siğillerde) değişiklikler
  • Dışkıda kan bulunması ve uzun süren dışkılama problemleri
  • İdrarda kan görülmesi ve idrar sıklığının değişmesi
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kanser, Tedavileri, Her, Yıl, Milyonlarca, Hayat, Kurtarıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1