Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Aralık 2018 - Salı 12:36 Bu haber 2308 kez okundu
 
Kul, "İdeal kilo beden ve ruh sağlığı açısından önemli"
Her insanın ideal kilosuna yakın olması gerektiğini belirten Vücut Geliştirme ve Fitness Milli Antrenörü Soner Kul, beden kitle endeksinin önemine değindi. Soner Kul, “Buna göre insanların boy ve kilosuna uygun ideal kilolarını hesaplayabiliyoruz. Örneğin 1.80 cm boyunda, 25 yaşındaki bir erkeğin endeksteki ideal kilosu 72 olarak çıkıyor. Bir insanın ideal kiloda olması fiziken ve psikolojik olarak kendisini iyi hmesini sağlar” dedi.
SPOR Haberi
Kul,

İDEAL KİLO BEDEN VE RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

İdeal kilosunun dışına çıkan, yüksek kilolarda olan insanların genellikle psikolojik ve fiziksel olarak bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten Soner Kul, “Bunun sonucu olarak da daha fazla yemek yiyor ve kilosu artıyor. İdeal kilonun üzerinde olunması böyle bir kısır döngüye yol açabiliyor. Yüksek kilo tıbben de kanıtlandığı üzere solunum problemleri, tansiyon, şeker, kolesterol hastalıklarına yol açabiliyor.

Fazla kilosu bulunan insanların kanındaki karbondioksit oranı yükselince nefes darlığı rahatsızlığı ortaya çıkıyor. Lenf salgılarında yaşanan sorunlarla birlikte ayaklarda mantar sorunu oluşabiliyor. Yüksek tansiyon, kolesterol ve insilün direncindeki bozukluklar, troid hastalıkları, demir eksikliği, D vitamini eksikliği, B 12 eksikliği kilo vermeyi zorlaştıran rahatsızlıklar olarak sıralanabilir. Bu nedenlerden dolayı kişi kilo almaya başlayınca bu kez psikolojik rahatsızlıklar da baş gösterebiliyor. Hatta kadınlarda anoreksiya hastalığına da neden olabiliyor. Büyük oranda kas kaybedilmesine neden olan bu hastalık, kalp krizi geçirme riski ve başka ciddi sağlık sorunları yaşama olasılığını artırıyor” diye konuştu.

KÜÇÜK YAŞTA SPOR ALIŞKANLIĞI VE GÜNDE 10 BİN ADIM

İnsanlarımızın çocukluklarından itibaren spor ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması gerektiğini belirten Soner Kul, şöyle devam etti: “Böyle olursa sağlıklı bir nesil yaratma konusunda önemli mesafe katetmiş oluruz. Çocuklarımızın ilgi duyduğu spor alanlarına onları yönlendirmemiz gerek. Her çocuğun sporda profesyonel yönelim göstermesi beklenemez. Ancak sporu bütün hayata yayma adına, küçük yaşta bir spor dalıyla sürekli ilgilenilmesini sağlamak çok önemli.

Yediden yetmişe herkesin günde 10 bin adım atması gerekiyor. Hareket etmek sağlıklı bir beden için çok önemli. Buna sağlıklı, doğru beslenmeyi de eklediğimizde ideal kiloya doğru önemli iki adımı atmış oluruz.”

TABAĞINDAKİNİ BİTİR ARKANDAN AĞLAR

Aileden kaynaklı kötü beslenme alışkanlıklarına da değinen Kul, şunları söyledi: “Türk tipi annelik aslında çocuklarımızın ihtiyacından fazla kalori almasına neden olan etkenler arasında sayılabilir. ‘Oğlum-kızım tabağındakini bitir yoksa arkandan ağlar’ gibi telkinler, bol karbonhidratlı beslenme tarzımız, ne yersek yiyelim yanında ekmek tüketme alaşkanlığının bulunması, sağlıklı beslenmenin önündeki en büyük engeller arasındadır, Sebze, protein ve karbohnidrat üçlemesinin dengeli biçimde alınmasını sağlamak gerek. Kek, pasta, çikolata gibi yiyecekleri çocuğa her gün değil de, haftanın bir günü, uygun miktarda verebilirse annelerimiz, daha sağlıklı nesiller yetiştirme yolunda önemli bir adım atmış olacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kul,, "İdeal, kilo, beden, ve, ruh, sağlığı, açısından, önemli",
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1