301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 19:11 Bu haber 1366 kez okundu
 
Malkoç, “İnsanımız hakkını aramada tereddüt ediyor”
Türkiye’de ilk kurulduklarında yüzde 20’lerde olan ombudsman kararlarına uyma oranının yüzde 70’lere çıktığını söyleyen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “İnsanımız hakkını aramada tereddüt ediyor, çekiniyor. Biz bu çekingenliği ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.
YAŞAM Haberi
Malkoç, “İnsanımız hakkını aramada tereddüt ediyor”

KURUMUN ANAYASAL BİR KURUM HALİNE İLK GELDİĞİ YER İSVEÇ

Kamu denetçileri Saadettin Kalkan, Yahya Akman, Arif Dülger ve Hüseyin Yürük ile Adana Hilton Otelde gazetecilerle bir araya gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, yaptığı açıklamada “Ombudsmanlık bağlamında Türkiye’yi dünyanın en iyilerinden biri yapma gayretindeyiz. Bunun için de halkımızla ve idarelerle temas halindeyiz. Devletle halk arasındaki ilişkileri düzenliyoruz ama bunu yaparken de idarenin hasmı değiliz. İdare ile halk arasındaki kaynaşmayı sağlamaya çalışırken, devlete yol gösteriyoruz. Kurumun anayasal bir kurum haline ilk geldiği yer İsveç. Bizim kültürümüzden İsveç’e intikal etmesi ve maalesef Türkiye’de lüzumsuz tartışmalardan dolayı bu kuruma geç kavuşmamız üzücü bir durum. Biz de bu geç kavuşmayı sizlerle görüşerek, idarecilerimizle konuşarak telafi etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

"2017’DE KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU’NA 17 BİN BAŞVURU YAPILDI"

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılında dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmeyi hedeflediklerini ifade eden Malkoç, refahta, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitelerinin arttırılmasında, toplumun her alanında bu kaliteyi yaygınlaştırma konusunda 82 milyon vatandaşla hep birlikte çalışacaklarını kaydetti. Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruların ücretsiz olduğuna dikkat çeken Malkoç, “Kurumumuza başvurular çok kolay yapılabiliyor. Mektup, elektronik posta, kaymakamlık ve valilikler aracılığıyla vatandaşlarımız bize başvuruda bulunabiliyor. Kurumumuza geçtiğimiz yıl 17 bin 585 başvuru yapıldı. Bize başvurunun iletilmesi halinde şikayeti hemen incelemeye alıyoruz. Türkiye’nin en iyi uzmanlarıyla ilk etapta çıplak gözle başvurunun haklılığına bakıyor ve ilgili kurumla iletişime geçerek sorunu çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Eğer şikayet kolay çözülemeyecek bir sorunsa ilgili idare ile temasa geçip, konuyla ilgili yazışma ve delilleri de talep edip, kendi kararımızı oluşturuyoruz. Bizim kararlarımız tavsiye kararlardır. İnsanımız genellikle hak arama konusunda çekingen davranıyor. Bunun değişik sebepleri var. Biz de insanımızın hak arama kültürünü teşvik ediyoruz. Hatta bazen de tahrik ederek bu çekingenliği ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malkoç,, “İnsanımız, hakkını, aramada, tereddüt, ediyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1