Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 12:47 Bu haber 895 kez okundu
 
Mimar Sinan Ölümünün 431. Yılında anıldı
Mimarlar Odası Adana Şube Yönetici ve üyeleri Mimar Sinan’ı ölümünün 431.yılında da andı. Sinan anıtı önüne çelenk koyup, saygı duruşunda bulunan mimarlar İstiklal Marşını okudu.
YAŞAM Haberi
Mimar Sinan Ölümünün 431. Yılında anıldı

Günün anlamına ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Mimar Ozan Tüzün, “Mimarlar Odası olarak; eşsiz yapıtlarıyla dünya mimarlığına esin kaynağı olan büyük usta Mimar Sinan’ı ölümünün 431.yılında saygıyla anıyoruz.” dedi.

 

Başkan Tüzün konuşmasında şunları söyledi;

“Mimar Sinan’ın; Anadolu’nun yanı sıra, Balkanlar’dan Yakın Doğu’ya geniş bir coğrafyada verdiği eserlerle olgunlaştırdığı yapı sanatı ve fikirleri; ülkemizde mimarlık kültürünün temel taşlarını oluşturmuştur. Yapıtları ayrıca; “insanın yaratıcı dehasının başyapıtları” ve “insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri” olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş;  Sinan’ın mimarlığı, çağdaş dünya tarafından da “üstün evrensel değer” olarak tanınmıştır.

 

Büyük Usta Mimar Sinan’ı, kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken, başta karar vericiler olmak üzere herkesi çağdaş yaşama, demokrasiye, Cumhuriyet’e ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

Ülkemizde gerçekleştirilen yerel yönetim seçimlerinin hemen sonrasına gelen bu önemli günde TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak, kente dair değerlendirmelerimizi bilgilerinize sunmak istiyoruz.

 

Kentimiz; yöneticileri, sivil toplum örgütleri, meslek odalarıyla, toplum menfaatine uygun fikirlerin yayıldığı, demokrasi anlayışı ve kentli haklarına saygılı bir ilişkiler ve kararlar merkezi olarak sorunların üstesinden gelecek kapasitededir.

Ekonomik krizin her alanda hissedildiği ülkemizde pek çok kentle beraber Adana’da birçok olumsuzlukları barındırmaktadır. Sizlere ulaştırdığımız raporda, imar barışı ve kaçak yapılaşma, kentsel dönüşüm, ulaşım, imar planları, yönetmelik kaosu gibi hemen sayabileceğimiz çözüm bekleyen hususlara dair açılımları ve görüşlerimizi inceleyebilirsiniz.

Mimar Sinan’ı andığımız bugün, daha iyi bir yapılı çevre elde edilmesine yardımcı olacağına inandığımız Mimarlık kavramı hakkında bilgi vererek, kapsamının yerel yöneticilerimiz tarafından benimsenmesi ve uygulamaya sokulması en önemli temennimizdir.

 

Barınaktan kentsel tasarım boyutuna kadar yaşam alanlarını düzenleyen yapı ve mekân tasarımı etkinliği olan mimar­lık, toplumun gereksinmelerine, yapısı­na, ekonomik verilere, teknolojik geliş­melere bağlı olan bir sanattır. Mimarlık yapıtı farklı disiplinlerin, bilimlerin ve uzmanlıkların katkılarını bünyesinde bu­lundurur; bilim, sanat, teknik ve insan yaşamıyla doğrudan ilişkili olarak, her yurttaşın hakkı olan nitelikli yaşam çevrelerinin oluşturulması için gerekli olanakları sunar. Bu olanakları gerçekleştirmek üzere; toplumsal hakların elde edilmesinde, kaynak ve birikimlerin doğru kullanılmasında, kültürel / sanatsal yaşamın vazgeçilmez parçası olan mimarlığın şemsiyesi altında ortak çalışmalar öneriyoruz. 

 

Mimari tasarımın, işverenin ihtiyaç prog­ramı ile birlikte insanı ve yaşamı doğa­nın bir parçası olarak ele alması, çevrenin koşulları ile bütünleştirerek bir araya getirmeyi amaçlayan kapsamı düşünüldüğünde, kentlerimizde taşınmazlarının sahibi ve işvereni olarak yerel yönetimler önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, nitelikli mimarlık için, proje ve elde edilen yapılarında, örnek oluşturacak yük­sek bir mimari kalite sunması, tasarım ve uygulamanın uzun ömürlü olması beklenir.

 

Bu gerekçeler, kamu yapıları için mimar ve proje seçiminin, mimari tasarım yarışmaları yoluyla elde edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Mimari tasarım yarışmaları, işverene tasarıma ilişkin farklı çözümleri görme, bunlar üzerinde çalış­ma ve ortaya çıkacak yapının kalitesini garanti altına alma olanağını verir, mimarlığın ve algısının gelişimini destekler. Elde edilen çok sayıdaki alternatif çözüm, çevrenin gelişimiyle il­gili seçenekler üzerine yapılan kamuoyu tartışmalarında toplumun katılımına katkıda bulunur ve farklı bakışlar sunar.

 

Toplumun katılım ve katkısının her alanda alınması, sürdürülebilir bir kent modeli için gerekliliktir. Kentimizin, büyük ve çılgın projelerle değil, yaşamı kolaylaştıran, insanlarımızın mutluluğuna katkı verecek dokunuşlara, planlamaya, ortak akıl için kentli haklarını esas alan birlikte üretme çabasına ve tüm bunları yerine getirmek üzere yerel yönetimlerin koordinasyonuna ihtiyacı vardır.

 

Bu özel günde büyük usta Mimar Sinan’ı saygı ile anıyor. Kentlerimizi gelecek kuşaklara hazırlayacak, toplumun büyük beklenti içinde olduğu yerel yöneticilerimize yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mimar, Sinan, Ölümünün, 431., Yılında, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1