301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Nisan 2020 - Perşembe 17:19 Bu haber 1582 kez okundu
 
Semt Pazarlarına Yeni Düzen
T.C. Adana Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 16.04.2020 Tarih ve 2020/29 Sayılı Kararı açıklandı.
GÜNDEM Haberi
Semt Pazarlarına Yeni Düzen

 
ALINAN KARAR
1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereğince, İl Umumi Hıfzıssıhha        Kurulu koronavirüs hastalığı (Covid-19) nedeniyle olağanüstü toplanmış ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddesi uyarınca aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda;
1- İlimizde özellikle Çukurova ve Seyhan ilçelerimizde kurulan saat:11.00’de başlayıp diğer gün 13.00’te biten pazarlar, 2020/25 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararı ile tek güne indirilmişti. Bu kararın iptal edilerek, pazarlardaki vatandaş yoğunluğunun azaltılarak COVİD-19 salgının yayılmasını ve bulaşmasını engellemek amacıyla bu pazarların iki gün kurulmasına, sabah 08.00’de başlayıp ertesi gün akşam 19.00’a kadar açık olmasına,  
 
2- İlimizde bulunan kapalı semt pazarlarında ihtiyaç olması halinde birden fazla gün olarak pazar kurulumunun; aynı zamanda hafta sonları kurulan pazarların hafta içi uygun bir güne alınmasının ilçe kaymakamları tarafından değerlendirilmesine,
 
3- İlimiz Seyhan ilçesinde cumartesi ve pazar günleri kurulan pazarların hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle, bu uygulama sürecinde hafta içine alınmasına karar verilmiştir.
 
Koronavirüs salgınının ülkemizde yayılmasını önlemek, vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek, salgında en etkili mücadele olan sosyal mesafeyi etkin kılmak amacıyla ilimizde belirtilen talimatların eksiksiz uygulanmasının sağlanması esastır. Alınan bu kararlar, kaymakamlar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Zabıta Müdürlükleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.
 
 
Karara uymayanlar hakkında “Emre Aykırı Davranış” fiilini düzenleyen 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32/1. maddesi gereğince kaymakamlıklar tarafından yaptırım uygulanacaktır. 
 
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
           
 
 
SIRA NO SEMT PAZARININ ADI SEMT PAZARININ ESKİ GÜNÜ SEMT PAZARININ YENİ GÜNÜ
1 Cemalpaşa Pazar Cuma
2 Mithatpaşa Semt Pazarı Cumartesi Cuma
3 Şehit Polis Memuru Şahin Polat AYDIN Semt Pazarı (Gürsel paşa semt pazarı) Pazar Pazartesi
4 Tellidere 2 Semt Pazarı Pazar Pazartesi
 
 
 
4 -İLİMİZ SEYHAN İLÇESİNDE KURULU  PAZAR YERLERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARARLAR
 
SIRA NO SEMT PAZARININ ADI SEMT PAZARININ AÇILMA GÜNÜ SEMT PAZARININ YERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARAR
1 GÜLBAHÇESİ Perşembe/Cuma Eski kurulduğu yer kapanacak.Yeni kapalı alana geçecek, alanla ilgili çalışmalar Seyhan Belediye Başkanlığınca yapılarak pazar yeri cuma günü hizmet verecek hale getirilecek.Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak. Eski kurulan Pazar yerinde Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir ve İlçe Zabıta memurları tarafından gerekli tedbirler alınarak hiçbir şekilde seyyar satıcılar dahil pazar kurulumuna müsaade edilmeyecektir.
 
2 ŞAKİRPAŞA 2 Pazartesi/Salı Eski kurulduğu yer kapanacak,Sağlık Ocağının yeri Seyhan Belediye Başkanlığınca hazırlanarak Pazartesi/Salı  günü hizmet verecek hale getirilecek. Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak.Eski kurulan Pazar yerinde Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir ve İlçe Zabıta memurları tarafından gerekli tedbirler alınarak hiçbir şekilde seyyar satıcılar dahil pazar kurulumuna müsaade edilmeyecektir.
 
3 ŞAKİRPAŞA 1 Çarşamba-Perşembe Haftada iki gün kurulacak (Kapalı Pazar Yeri) (Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak.)
 
4 DENİZLİ Pazartesi-Salı Haftada iki gün kurulacak (Kapalı Pazar Yeri) Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak.
 
5 HÜRRİYET Pazartesi-Perşembe Otoparkın olduğu yere kurulacak. Pazartesi günleri tek sayı ile başlayan üyeler, Perşembe günü çift sayılı üyeler tezgah kuracak. Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak. Hiçbir Şekilde sokak ve caddelerde pazar kurulmasına müsade edilmeyecek olup,eski kurulan Pazar yerinde Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir ve İlçe Zabıta memurları tarafından gerekli tedbirler alınarak hiçbir şekilde seyyar satıcılar dahil pazar kurulumuna müsaade edilmeyecektir.
 
6 EMEK Perşembe-Cuma Normal zamanda Cumartesi kurulan Pazar,Perşembe-Cuma gününe alındı (Kapalı Pazar Yeri) Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak.
 
7 İSTİKLAL Çarşamba Mevcut kurulum yerinin kapatılarak Ana Cadde üzerine taşınacak (Motor Meslek Lisesinin Bulunduğu Cadde) Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak.
 
8 FEVZİPAŞA Pazartesi/Salı Pazar yeri  Tren hattı tarafına tek sıra haline kurulacak.Tezgahlar arasındaki 3 m.'lik mesafeler korunacak.
 
 
 
İLİMİZ YÜREĞİR İLÇESİNDE KURULU PAZAR YERLERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARARLAR
PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR AÇIKLAMA
AKDENİZ AÇIK
CUMHURİYET* AÇIK YAMAÇLI ESNAFI TEZGAH AÇACAKTIR.
KAZIM BAŞER AÇIK
YUNUSOĞLU AÇIK
HANIMELİ (YENİ)** AÇIK AÇIK CUMHURİYET, ANADOLU ESNAFI TEZGAH AÇACAKTIR.***
DADALOĞLU AÇIK
YENİDOĞAN AÇIK
ATAKENT AÇIK
BELÖREN AÇIK
DOĞANKENT AÇIK
AKINCILAR AÇIK KAPALI İKİ GÜN AÇIK OLAN PAZAR TEK GÜNE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR.
HAYDAROĞLU AÇIK
GÜZELEVLER AÇIK
SERİNEVLER AÇIK
ÇAMLIBEL AÇIK
ABDİOĞLU AÇIK
AKPINAR AÇIK
KÖPRÜKÖYÜ AÇIK
ŞEHİT ERKUT AKBAY AÇIK
SOLAKLI AÇIK
ÇELEMLİ AÇIK
PTT EVLERİ AÇIK KAPALI GÜNÜ DEĞİŞMİŞTİR
SEYHAN AÇIK KAPALI GÜNÜ DEĞİŞMİŞTİR
DERVİŞLER AÇIK KAPALI
19 MAYIS AÇIK YEŞİLBAĞLAR ESNAFI DA TEZGAH AÇACAKTIR.****
YAKAPINAR AÇIK
YEŞİLBAĞLAR
SEPİCİ 4 (Dört) SEMT PAZARI KAPATILMIŞTIR.
YAMAÇLI
ANADOLU
* CUMHURİYET SEMT PAZARINDA "YAMAÇLI" ESNAFI TEZGAH AÇACAKTIR.
** "HANIMELİ" SEMT PAZARI YENİ AÇILMIŞTIR.
*** HANIMELİ SEMT PAZARINDA CUMHURİYET, ANADOLU ESNAFI TEZGAH AÇACAKTIR.
**** YEŞİLBAĞLAR ESNAFI 19 MAYIS SEMT PAZARINDA TEZGAH AÇACAKTIR.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Semt, Pazarlarına, Yeni, Düzen,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1