Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 18:25 Bu haber 3585 kez okundu
 
Tecrübe, Gelecek İle Buluştu
Yüreğir Farabi Anadolu Lisesi ‘Kariyer Günleri’ etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi. Düzenlenen panele çeşitli meslek dallarına ait oda başkan ve temsilcileri katılarak öğrencilere meslekleri hakkında bilgiler verdi.
EĞİTİM Haberi
Tecrübe, Gelecek İle Buluştu

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi içerisinde gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Avukat Güven Özdemir yaptı.

Panele konuşmacı olarak Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Bilgisayar Mühendisleri Odası Adana Temsilcisi Cantekin Güneşer, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal ve Adana Baro’sundan Avukat Öykü Eşberk katıldı. 

 

AV. ÖYKÜ EŞBERK

Panelde ilk olarak söz alan Adana Barosu Avukatı Öykü Eşberk, konuşmasına öğrencilere tavsiyelerde bulunarak başladı.

Av. Öykü Eşberk, “Belki farkında değilsiniz ama bu sene yaptığınız tercihler hayatınızın her alanında karşınıza çıkacak. Çünkü seçeceğiniz mesleği ömrünüz boyunca yapacaksınız. Konfücyüs’un çok sevdigim bir sözü vardır. Sevdiğiniz mesleği yaparsanız ömrünüz boyunca çalışmış sayılmazsınız. Bu yüzden size dayatılan değil sevdiğiniz mesleklere yönelin.”

Hukuk ve avukatlık hakkında da bilgiler veren Av. Eşberk, “Yargının bizim için 3 sac ayağı vardır. Bunlar karar, iddia ve savunmadır. İddiayı savcı ortaya koyar savunmayı biz avukatlar yaparız ve kararı hakim verir. Bu sistemlerin birinde bile sıkıntı olduğu zaman yargı çöker ve adalet yerini bulmaz. Bu sac ayağının neresinde olmak istediginize karar vermeli ve yolunuza bu şekilde devam etmelisiniz” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

HASAN EMİR KAVİ

Mesleklerindeki iş alanları hakkında bilgiler veren Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Emir Kavi, “İş alanınız yağ, pas, kir sevmiyorsanız makina mühendisliğinde iş alanınız çok fazla daralır. Masa başı bir iş değildir mühendislik. Makine mühendisliği sanayi ağırlıklı bir iştir. Havlandırmalar, içinde bulunduğumuz alanın çevresini kaplayan aluminyum camlı bölmeler, oturduğunuz koltuklar, üzerinizdeki kıyafetler, bindiğiniz arabalar, uçaklar imal edilirken, hepsi makina mühendisliğinin alanına girer. Makine mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre en geniş iş alanına sahip meslek branşıdır.”

Kavi, “Sanayide imalat mühendisi olabilirsiniz. Kalite kontrol mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Üretim planlama mühendisi olarak çalışabilirsiniz. ARGE mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Sanayi için konuşuyorum. Makina bakım mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Ben sanayide çalışmak istemiyorum dediğiniz zaman da, o zaman size mekanik tesisat, proje alanları, enerji yöneticiliği gibi masa başında işlerde var. Ama eğer bir makine mühendisi olacaksanız. Makinanın başına geçmeden, kaynak yapmadan, kaynaktan gözünüz yanmadan makina mühendisi olamazsınız. Bir işin çıraklığını yapmadan ustalığını yapamazsınız.  Makina mühendisliğini masa başa bir iş olarak görmeyin.  Şu bir yıl içerisinde sosyal medyadan, telefonlardan uzak durun. Bu  bir yıl sizin için çok önemli bir yıl.” İfadelerini kullandı. 

 

PROF. DR. AHMET HİLAL

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal da, doktorluk mesleğini öğrencilere anlattı. Hekimliğin ilk çıkış tarihi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Hilal, “ Tüm mesleklerde olduğu gibi, hekimliğin amacı da insanları daha iyi şartlarda yaşatmak. Bunu amaçlıyor ve bunu hedefliyoruz. Hekimler insanların sağlıklarını korumak ve acılarını dindirmek için çalışıyor. Hangi mesleği seçeceğinizi aslında buradan duyduklarınızla değil, kendi yeteneklerinize göre daha çokta rehber öğretmenlerinizin yönlendirmesiyle meslek seçimi yapmanız daha doğru. Tıp Fakültesi’ne girdiğiniz zaman 6 yıl okuyorsunuz. Okulu bitirdikten sonra pratisyen oluyorsunuz. Pratisyen hekim olarak çalışmak isterseniz 2 yıl çalışıyorsunuz. Pratisyen hekim olmak istemiyorsanız uzman hekim olmak için uzmanlık sınavına giriyorsunuz. 4 yıl ile 6 yıl arasında uzman hekim olarak çalışıyorsunuz. Uzman hekim eğitimi görüyorsunuz. Onu da bitirdikten sonra 30’lu yaşlarınızın ortasında bir yerlerde çalışmaya başlıyorsunuz. Çalışmayı ve okumayı sevmek lazım tüm mesleklerde olduğu gibi. Eğer kendimizi geliştiremezseniz, fakülteden mezun olduğunuz şekilde kalamazsınız. Tıp’ın içinde çok alan var. Tüm hekimler hasta tedavi etmek için çalışmıyor. Hastaların sağlığını korumak içinde çalışıyorlar.”

Çok para kazanmak için hekimlik yapılamayacağını öğrencilere anlatan Hilal, “Hekim olacaksanız insanla uğraşmayı seviyor olmanız lazım. Bu şekilde bu işi yaparsanız zevkle yaparsınız. Çak fazla para kazanmak için hekim olunmaz. Çok para kazanmak istiyorsanız başka mesleklerde seçebilirsiniz. Türkiye’de hekimlik hala en çok istenen meslek. Bununda en önemli nedenlerinden bir tanesi şuanda hala iş garantisi olan bir meslek. Ben hekim olmak istiyorum. Ben insanları seviyorum derseniz tıp fakültesine gelin.” diye konuştu.

 

ABDULLAH DOĞAN

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan ise, ziraat mühendisliği hakkında bilgiler verdi. Meslek alanlarının neleri kapsadığı  hakkında görüşlerini aktaran Doğan, “Toprağın korunması gerekiyor. Artan nüfusun beslenmesi için ziraat mühendisleri ne ihtiyaç duyuluyor”  dedi.

 

MEHMET MAK

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Mak, konuşmasında “Hangi mesleği seçerseniz seçin, sevdiğiniz işi yapın. Enerjinin olduğu her yer bizim işimizdir. İş alanı çoktur.” dedi.

 

CANTEKİN GÜNEŞER

Bilgisayar Mühendisleri Odası Adana Temsilcisi Cantekin Güneşer ise “Ne iş yapacağınıza önce karar verin, o zaman her şey daha hızlı ilerliyor. Ben programcılığı hedeflemiştim. O yolda ilerledim. Her mesleğin bizim mesleğimize ihtiyacı vardır.” şeklinde konuştu.

 

AYHAN BARUT

Siyasetin bir okulu olmadığını belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Hangi meslekte olursanız olun siyaset yapabilirsiniz.” diye konuştu.

 

CAFER ESENDEMİR

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de gazetecilik mesleğinin zorluklarını ve güzel yanlarını örnekler vererek anlatması ile öğrencilerden tam not aldı.

Konuşmaların ardından öğrenciler merak ettikleri soruları oda başkanlarına sorarak yanıt aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tecrübe,, Gelecek, İle, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1