Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 16:24 Bu haber 687 kez okundu
 
“Türkiye büyüme trendinin gerisine düşmemeli”
Eylül ayı ATO Meclis Toplantısı Adana Ticaret Odası Meclis Salonunda Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Türkiye ekonomisinin zor bir dönemden geçmekte olduğunu hepimiz hmekteyiz. Buradan çıkış için yine hepimizin gayret göstermesi gerekmektedir.” diyerek sözlerine başlayan ATO Başkanı Atila Menevşe, “Türkiye’nin yıllık 4-5 oranında sürekli bir büyüme trendinde olması çok önemli. Bu oranının gerisinde kaldığımız zaman ekonomimiz hemen olumsuz sinyal vermeye başlıyor.” dedi.
EKONOMİ Haberi
“Türkiye büyüme trendinin gerisine düşmemeli”

Adana Ticaret Odası’nın Ağustos ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Acı Başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, “8-10 senede bir ekonomik durağanlık yaşayan bir ekonomiye sahip olan ülkemizin, bu durağanlığı ortadan kaldıracak reçetesi ihracattır. Ülkemize döviz girdisi sağlayacak projelerin peşinde koşmalıyız. Öncelikle döviz arzından dolayı yaşanan sıkıntıların çözümü için kafa yormalıyız. Ülkemize döviz girişi sağlamalıyız. Ülkemize döviz girişi sağlamanın farklı yollarından birisi turizm gelirleridir. Ülkemizin turizm sektöründeki gelirleri yadsınmayacak düzeydedir. Ama buradaki gelirler dönemsel olarak artmakta ve azalmaktadır. Oysa önemli olan döviz gelirlerini yıl boyuna yayabilmektir. Bu da üretmek ve ürettiğimizi ihraç etmekle mümkün olmaktadır. Maalesef ihracat rakamlarımız, tüm çabalarımıza rağmen halen yeterli düzeyde değildir. Adana olarak kritik eşik saydığımız 2 milyar doları aşmış olsak ta ben şahsen bu rakamın Adana'ya yakışmadığını düşünenlerdenim. Yatırım iştahımızı, ihracat iştahımızı birleştirmeli ve atağa geçmeliyiz. İhracat konusunda en büyük eksiklerimizden biri eğitim konusundaki zaaflarımız. İhracat alanında eğitime ülke olarak yeteri kadar önem vermediğimizi düşünüyorum. İhracatta nitelikli insan gücü kaynağımız yok denecek kadar zayıf. Bu açığı gidermeden ihracatta yükseklere çıkmak hayalden öteye geçemez. Önümüzde muhteşem bir Güney Kore örneği var. Güney Kore yıllarca Türkiye’nin gerisinde kalmış bir ülke iken şimdi bizi geçmiş ve dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır. Nasıl bizi geçti dersiniz, tabi ki eğitimle geçti. Nitelikli eleman yetiştirdi, sahaya sürdü, Ar-Ge yaptı, üretti ve tüm dünyaya sattı, başarı da böylece gelmiş oldu. Bizlerin de eğitime, Ar-Ge’ye ve üretime önem vermekten başka çıkar yolumuz yok.” ifadelerini kullandı.

Yeni hizmet binası inşaatının; ihale ve yapım süreci ile ilgili olarak Meclis üyelerine detaylı bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı, olağan gündem maddeleri ile ilgili alınan kararların oylanmasının ardından sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Türkiye, büyüme, trendinin, gerisine, düşmemeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1