301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 22:32 Bu haber 1823 kez okundu
 
Uluslararası Tarım Ve Sera-Bahçe Fuarları Açıldı
TÜYAP Adana 13. Uluslararası Tarım ve Sera- Bahçe Fuarları görkemli bir törenle açıldı.
EKONOMİ Haberi
Uluslararası Tarım Ve Sera-Bahçe Fuarları Açıldı

Açılışa; Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Almanya Gıda Tarım Müsteşarı Dr. Peter Bohlen, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve  Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Ticaret Odası Başkan Vekili Yücel Bayram, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek,  Adana Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Gürkan Yaşar, kaymakamlar, belediye başkanları, çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Fuarcılık A.Ş ile oda ve borsaların katkılarıyla TÜYAP Uluslararası Fuar Alanı'nda açılan fuarda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, tarım sektörünün kent ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirtti.

Demirtaş, Adana'nın, 2018 yılında 9,7 milyar liralık tarımsal üretim değeriyle Türkiye tarımının başkenti olduğunu bir kez daha kanıtladığının altını çizerek, "Ülke ekonomisine sağladığımız bu katkının sürdürülebilir olması, hiç kuşkusuz doğrularımızı çoğaltmaktan, eksiklerimizi gidermekten ve yanlışlarımızı düzeltmekten geçiyor. Bununla birlikte artık tarımda makineleşmenin de ötesinde, dijital tarımı, biyoteknolojiyi konuşmamız ve bunları tarımsal uygulamalarımıza dahil etmemiz gerekiyor. O nedenle geleneksel tarım anlayışının ötesine mutlak surette geçmeliyiz. Mühendisinden tarım işçilerine kadar, tarım sektöründeki tüm insan kaynağımızı, dijital tarım çağını okuyan ve özümseyen bireylere dönüştürmeliyiz. Bu kapsamda Valilik olarak çiftçilerimizin, üreticilerimizin ve sanayicilerimizin bu zamana kadar olduğu gibi, bundan sonrada her türlü sorunuyla yakından ilgilenecek; her zaman onlara destek vermeyi sürdüreceğiz. Başlattığımız tarıma dayalı ihtisas OSB projelerimizle ilimizin tarım potansiyelini daha da yükseğe çıkaracağız" diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da son yıllarda tarımın değerinin biraz daha anlaşıldığını ifade ederek, "Bundan 50 yıl sonra dünyadaki en verimli şey toprak ve su olacaktır. Dünya nüfusu arttıkça yeme ihtiyacı da oldukça bunu üretmek gerekecektir. Ne dersek diyelim Türkiye tarımı hak ettiği yerde değildir. Türkiye kendi kendine yeten ender ülkelerden biriyken son yıllarda bunu biraz kaybetme noktasına gelmiştir" dedi.

Tarım ve gıda sektörleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da stratejik önemini arttırarak dünyanın en önemli sektörleri olmaya devam edeceğini söyleyen Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “İçinde yaşadığımız ülkemiz tarımının başkenti Adanamız ve Çukurova Bölgemiz; üreticisiyle, taciriyle, sanayicisiyle tarım sektörünün merkezini oluşturuyor. Bu ahenk bölge için çok önemli. Üretici hem üretim hem de pazarlamada aşamasında tarımdaki teknolojik gelişmelerden en üst noktada faydalanmaya çalışıyor.

Bölgemiz ve ülkemiz tarım sektörü için modern ve teknolojik ticaret borsacılığı yönünden getirilen en büyük yeniliklerin lisanslı depoculuk sistemi ve elektronik alım-satım salonları olduğunu düşünüyorum. Lisanslı depoculuk sisteminde; tarımsal ürünlerini lisanslı depolara döken mudilerin ürünlerinin analiz değerlerine göre Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) oluşuyor ve mudiler, oluşan bu senetleri ticaret borsamızın da ortakları arasında yer aldığı ve aynı zamanda acentesi olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden elektronik ortamda tüm Türkiye’ye genelinde satabiliyor. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sahibi üreticiler açısında da lisanslı depoculukta devletin vermiş olduğu depo ücreti, nakliye ve analiz ücreti gibi ek destekler mevcut. Adana Ticaret Borsamızca kurulan lisanslı depolarımız da 50 bin tonluk kapasiteye sahip ve iki yıldır depolarımıza mısır ve buğday alımı gerçekleştirdik.

Lisanslı depolarda bulunan tarım ürünlerine dayalı olarak çıkarılan elektronik ürün senetleri (ELÜS) işlemleri, TÜRİB İşlem Platformu üzerinden yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirilmektedir. Lisanslı depoculuk ile beraber üreticiler üretmiş oldukları mahsulleri elektronik ortamda değerinde satabilme fırsatını yakalarken; alıcılar da kalitesine göre sınıflandırılmış ürüne cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından kolaylıkla erişim imkanı yakalamaktadır. Alıcı ve satıcıyı elektronik ortamda buluşturan bu sistem, tarımsal ürünlerin ticaretinin de şeffaf bir ortamda gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Adana Ticaret Borsası olarak Yeni Borsa Kompleksimizde yer alan Elektronik Alım-Satım Salonumuzda da dijital ortamda tarımsal ürünlerin spot satışlarını gerçekleştiriyoruz. Yetkili Sınıflandırıcı özelliğe sahip laboratuvarlarımızda analizleri yapılan tarımsal ürünlere, analiz değerlerine göre bilgisayar ortamında teklif veren alıcılar, açık arttırma usulüne göre elektronik ortamda ihtiyaç duydukları ürünlere erişim imkanı yakaladılar. Üreticiler de ürünlerini daha yüksek fiyatlardan satabiliyorlar. Elektronik Alım-Satım Salonu diğer bazı borsalarda da mevcut ancak Adana Ticaret Borsası olarak diğer borsalardan farklı olarak ürün portföyümüze lif pamuk, çiğit, soya fasulyesi gibi ürünleri de ekledik. Böylece Türkiye’de ilk kez lif pamuk, çiğit ve soya fasulyesi spot satışları Elektronik Alım-Satım Salonu’nda dijital ortamda gerçekleşmiş oldu.

Sözlerime son verirken yurtiçinden, yurtdışından ve ilimizden tarım fuarımıza gelen üreticilerimize, sanayicilerimize, tüm vatandaşlarımıza ve ayrıca böyle bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, 13. Tarım Fuarı’nın ilimiz ve bölgemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ Genel Müdürü Cihat Alagöz ise geçen seneye nazaran bu sene yüzde 17'lik bir artışla 16 farklı ülkede 300'ün üzerinde yabancı iş insanını bu yıl misafir ettiklerini kaydederek, "Çukurova'nın bereketli toprakları, aynı zamanda bereketli bir iş platformunun da kurulmasına destek oldu" dedi.

Bölgenin en kapsamlı fuarlarından biri olan TÜYAP Adana Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları 5-9 Kasım 2019 tarihleri arasında ilgilileri ile buluşuyor. 5 gün boyunca tarım profesyonellerinin ağırlanacağı Fuar’da, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200 katılımcı firma yer alıyor. Tarım ekipmanlarından traktöre, gübreden tohuma, sera kurulumundan fidana,  ilaçlamadan sulamaya kadar tarım ve sera-bahçe alanındaki tüm ihtiyaca cevap bulunacak Fuar, 25 bin m²’lik alanda görsel bir şölen de sunuyor.

 

Ticari alım heyetinde 17’lik artış

Tarım sektörünün lokomotif kentlerinden biri olan Adana’da düzenlenen Fuara, yurt dışından 16 ülkeden 300 kişilik alım heyeti geliyor. Çukurova Bölgesi’nden en çok ihracatı yapan 16 ülkeyi belirleyen TÜYAP Adana Ekibi, bu bölgelere özel tanıtım çalışması yürüterek katılımcı firmaların direkt hedefi olan alım heyetlerini getiriyor. Geçen yıl 15 ülkeden 250 kişilik bir alım heyeti yapılırken bu yıl 16 ülkeden 300 kişi ağırlanıyor.

Irak, Gürcistan, Azerbaycan, Cezayir, Kıbrıs, Umman, Ürdün, Fas, Tunus, Libya, Filistin, Sudan, Kanada, Amerika, Suudi Arabistan, ve Lübnan’dan alım heyetlerinin geleceği Fuar’da,  tüm Türkiye’den de ziyaretçiler bekleniyor.

Yurt dışı alım heyetinde 17’lik bir artış yakalayan TÜYAP Adana Fuarcılık; yurt içinde de tüm Türkiye’den 600’ün üzerinde otobüs organizasyonu yaparak direkt ilgililerin fuara gelmesini sağlıyor.

 

9. Geleneksel Bal Yarışması

Bu yıl 9.sı düzenlenecek olan Geleneksel Bal Yarışması ise 8 Kasım Cuma günü saat 15:00’da gerçekleştirilecek. Türkiye’nin dört bir yanından getirilecek olan ballar, jüri üyeleri tarafından tadılacak. Dereceye girenlere ise çeşitli ödüller verilecek

Adana 13. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları 5-9 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezi’nde 5 - 8 Kasım tarihlerinde 09:30-19:00 saatleri arasında 9 Kasım’da ise 09:30 ila 17:00 saatlerinde ziyaretçilerini bekliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uluslararası, Tarım, Ve, Sera-Bahçe, Fuarları, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1