Öksürük hastalık değil belirtidir!

ÖKSÜRÜK; 3 HAFTAYI GEÇİYORSA ARAŞTIRILMALI

Sağlık Yayın: 29 Şubat 2024 - Perşembe - Güncelleme: 29.02.2024 18:49:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Bu kış influenza, adenovirüs, RSV derken birçok virüsün neredeyse ara vermeden hastalıklara neden olması, hastalarda uzayan, inatçı öksürüğe de yol açtı. Ancak geçmeyen öksürükler kimi zaman yalnızca bir gribal enfeksiyonun uzamasına bağlı olabilirken kimi zaman KOAH veya kanser gibi önemli hastalıkların habercisi de olabildiğinden tedbiri elden bırakmamakta fayda bulunuyor.

Genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu öksürüğün bazen yaşamı tehdit eden önemli hastalıkların belirtisi olabileceğini anlatan Medline Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, bu nedenle uzun süre geçmeyen öksürük şikâyetlerinde altta yatan nedenin mutlaka araştırılması gerektiğini söyleyerek önemli bilgiler verdi.

İnatçı öksürüğe dikkat!
“Öksürük, hava yollarının temizlenmesini ve alt solunum yollarına yabancı maddelerin girmesini önleyen önemli bir savunma mekanizmasıdır. Solunum yolumuza kaçan bir yabancı cisim, mikrop, virüs, toz, polen ve oluşan fazla ifrazat bu yolla atılır. Ancak uzun süren inatçı öksürükler, akciğerler ile ilgili ciddi sorunların habercisi de olabilir” diyen Dr. Yılmaz, nadir olmamakla birlikte, akciğer dışı bazı hastalıkların da öksürüğe yol açabildiğini aktarıyor.

3 haftayı geçiyorsa araştırılmalı
Öksürüğün en sık görülen nedenlerinin başında astım, reflü, sinüzit ve grip gibi çeşitli hastalıklar geliyor. Ancak zatürre, akciğer kanseri, tüberküloz ve KOAH gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar ve sigara kullanımı da kronik öksürüğe yol açabiliyor. Dr. Yılmaz, “Öksürük ortalama olarak 3 haftayı geçtiğinde ‘uzun süreli’, 8 hafta sürdüğünde ise ‘kronik’ olarak adlandırılır. Ancak gribal enfeksiyona yakalanmış hastaların ortalama 3 haftayı geçen öksürük şikâyetlerinin de dikkate alınması gerekir” diyerek özellikle, yüksek ateş ve uzamış öksürüklerde zatürreden şüphe edilmesi gerektiğini söylüyor.

Astım, kronik öksürük sebebi
Kronik öksürüğün en sık görülen nedenlerinden biri olan astım hastaloğının normalde hırıltı, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve öksürük ile kendini gösterdiğini kaydeden Dr. Yılmaz, “Astımda mutlaka nefes darlığı olmak zorunda değildir. Sadece öksürükle seyreden astımlar da vardır. Özellikle geceleri başlayan, uykudan uyandıran, efor ile gelen bir öksürük ilk anda astımı akla getirir” diyor.

Akciğer kanserinin habercisi olabilir
Akciğer kanserinin dünyada en sık görülen kanser türü olduğunu ve dünyadaki sigara tüketiminin artması ile beraber artık kadınlarda görülme sıklığının da artış gösterdiğini anlatan Dr. Yılmaz, “Akciğer kanserini haber veren öksürük, özellikle sigara içimine bağlı olarak değerlendirildiğinde ne yazık ki hastalığın tanısında gecikmeye yol açar” diyerek uzun süre öksürük şikâyetleri geçmeyen hastaların akciğer kanseri yönünden de araştırılması gerektiğini belirtiyor.

Erken tanı tedaviye imkân tanıyor
Uzun süren öksürük şikâyetinin ciddiye alınarak zaman kaybetmeden tedaviye başlanmasının, kimi zaman tedaviyi kolaylaştırmasının yanı sıra hastanın yaşam konforuna hızla geri kavuşmasına imkân tanıdığını kimi zaman ise hayat kurtarıcı olabildiğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Öksürüğün süresi nedeni açısından önemlidir. Birkaç gün içinde kendiliğinden gerileyen öksürük yakınması çoğunlukla tedaviye gerek olmayan basit bir gribal durumlara bağlı iken, özellikle 3 haftadan uzun süren öksürük yakınması olan hastaların bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Bu gibi durumlarda tedavide ilk adım muayene, hasta öyküsünün alınması ve nedenin belirlenmesine yönelik tetkiklerin yapılmasıdır. Bunların dışında gerekli görüldüğü takdirde akciğer tomografisi ve bronkoskopi gibi ileri tanısal yöntemlere de başvurulabilir” diyor.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.