Sağlık Emekçileri 17 Haftadır ‘Vergide Adalet’ İstiyor

“HEKİME, HEMŞİREYE, GÜVENLİĞE, SEKRETERE % 35 VERGİ OLUR MU?”

Sağlık Yayın: 03 Temmuz 2024 - Çarşamba - Güncelleme: 03.07.2024 13:28:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Vergi yağmuru karşısında şemsiyelerini açan sağlıkçılar bakana soruyor;

“HEKİME, HEMŞİREYE, GÜVENLİĞE, SEKRETERE % 35 VERGİ OLUR MU?”

 

Adana Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Yönetici ve üyeleri çalışanlardan alınan yüksek vergi adaletsizliğinin hiç bu kadar şaşırtıcı olmadığını dillendirerek 17 haftadır ‘Vergide Adalet’ istiyor.

 

AÇLIK SINIRI 18.979 TL. ASGARİ ÜCRET 17.002 TL.

Çalışanların vergi yükünü azaltmak yerine, halkın sırtına yeni vergiler yüklenmesini kabul etmediklerini haykıran sağlık emekçileri bu kez Fatih Aile Sağlığı Merkezi önünde toplanıp, vergi yağmurlarına karşın şemsiye açarak basın açıklaması yaptı.

 

Katılımcı kurumlar adına açıklamayı okuyan Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu Sekreteri Dr. Doğan Barbaros, “Bugün 3 Temmuz Çarşamba. 17 haftadır “Vergide Adalet” istiyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki ay önce “Vergide Adaleti sağlayacağız” diye demeçler verdi. Şimdi de “Çok kazananları buradan uyarıyorum; vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız, denetimleri sıkılaştıracağız” derken kastettiğinin motokuryeci, evinin kapısında elleriyle örgü ören, bahçesindeki inciri satan vatandaş olduğu anlaşılıyor. Mehmet Şimşek’in vergi paketi içeriğinde, hafta sonu balık tutandan alınacak yeni vergiler, hekimlerden alınacak ek vergiler olması, çalışanlardan alınan yüksek vergi kesintilerini adaletsizliği şaşırtıcı olmamıştır. Toplanan vergiler halkın refahı için harcanmıyor. 12 aylık TÜİK enflasyonu %71. Açlık sınırı 18.979 TL. Asgari ücret 17.002 TL. Hükümetin yeni ek vergilerle toplayacağı gelirlerle ücretiyle nefes aldırmayı düşünmediği gibi asgari ücretin yüksek olduğu açıklamaları toplumda şaşkınlık yaratmıştır.”

 

ÇALIŞANDAN VE YOKSULDAN ALINAN VERGİLERDEN VAZGEÇİN!

Kimlerden vergi alınmadığını bildiklerini ifade eden Dr. Barbaros,  “Yaklaşık %70’i şirketlere ait 2,2 trilyon TL vergiden vazgeçen, devasa kâr açıklayan şirketlerin vergilerini affeden, bir başına geçinmeye çalışan balıkçısından doktoruna, boyacısından motokuryesine yeni vergiler getiren programın tercihi kolayca anlaşılıyor. Bir Daha Soruyoruz: Çalışandan %15, şirketlerden %15 vergi alsanız ülkenin vergi gelirleri kat be kat artacak. “Vergide adalet” diyerek yoksul halkın cebinden söküp devasa kâr elde eden şirketlere vergi harcaması adı altında kaynak aktarmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Özel hastaneler %10, şehir hastaneleri sıfır vergi verirken; burada çalışan hekiminden hemşiresine, güvenliğinden sekreterine tüm çalışanlardan %35 vergi kesmekten ne zaman vazgeçeceksiniz? Çalışandan ve Yoksuldan Alınan Vergilerden Vazgeçin! Bizler her gün halkın yoksullaştığını ve dayanma gücünün kalmadığını görüyoruz. Halkın sırtına yeni ek vergiler yerine vergide adaleti sağlamaya çağırıyoruz. Hepimizin sağlığı için bu ay çalışma süresini uzattığınız TBMM’de vergide adaleti sağlamaya çalışacak mısınız? Yılın ilk ayından itibaren tercihen düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girdiğimiz gerekçesiyle ücretlerimizden yüksek vergi kesintileri yapılıyor. Kesinti oranları yılsonuna doğru %35 civarına çıkıyor. Bu adaletsizliğe ve eşitsizliğe itirazımızı sürdürmek, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla %15 vergi kesintisi yapılsın talebimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak 17 haftadır sürdürdüğümüz “Vergide Adalet İstiyoruz” eylemlerimiz her çarşamba olduğu gibi taleplerimiz karşılık bulana dek sürecek. Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının hakları için sürdürdüğümüz mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.” diye konuştu.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.