301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Sigaradan ölen ölene!
ADAMOB,
Yazı Detayı
03 Nisan 2016 - Pazar 12:04 Bu yazı 1150 kez okundu
 
Gönül Candan, Türkiye Azarbaycan’dan Ayrılmaz
 
 

Bakü’ye ilk gittiğimde havaalanından çıkıp merkeze vardığımda htiğim duygu, uzun zamandır görmediğim dostlarımı, akrabalarımı görmüşüm gibiydi.

Özellikle Bakü’nün en güzel tepesinde bulunan Türk Şehitliğine gittiğimde ve Şehitliğin girişindeki “Ayrılır mı gönül candan Türkiyem ayrılmaz Azerbaycan'dan” yazısını görünce Şehitliğin o ruhani ortamında gözlerinizin dolmaması mümkün değildir.

Kültürel anlamda gelenekler anlamında o kadar yakınızki, tek millet iki devlet sloganının hamasi bir nutuk olmadığını yureğinizde hissediyorsunuz.

Gördüğüm Azerbaycan askerleri, sanki bizim askerimizdi. Aynı kıyafetler aynı disiplin aynı tipler.

Elbette bazı farklılıklar var. ama yakınlıklar, eşleşmeler o kadar çok ki, sanırım dünyada hiç bir ülkede kendinizi bu kadar rahat hissedemezsiniz.

Özellikle ev gezmelerinde gördüğünüz saygı, televizyonlarda sürekli izlenen Türkiye Haberleri, Türk dizileri bağlılığı dahada artırmış.

Sovyetler dağıldıktan sonra Latin alfabesine geçilmiş olması, aramızdaki iletişimi dahada artırmış. Sevgili eşimin de Bakü’lü olması benim Azerbaycan’a olan sevgimi, sempatimi dahada artırdı. Kızımın yarısı Türkiye, yarısı Azerbaycan. Ayrıştırılamaz.

Gerçekten tek millet olduğumuzu, kendi hayatımda yaşayarak öğrendiğim bu dost ve kardeş ülkemizde meydana gelen olaylarda 12 şehit verdi. Üzüldüm.

Ermenistan ile yıllardır süren bu savaşın ara ara şiddetlenmesi, Aliyev’in Türkiye’ye gelmesinden ve yapılacak doğal gaz boru hattının yapımının hızlandırılmasına karar verilmesinden sonra olması hiç şaşırtıcı değil.

Umarım hak yerini bulur.

Ermenilerin dağlık Karabağ’daki haksız işgali son bulur.

Ülkemizin şu anda geçtiği zorlu süreçte her gün vatan evlatlarını şehit verirken, Azerbaycan’dan gelen bu haber, bu ülkeyi seven her vatansever’in, her yurtseverin yüreğini dağlamıştır.

Tek millet, iki devlet olan iki ülkenin şehitlerini rahmetle anıyor, yakınlarına sabırlar diliyorum.

Bir kez daha ve daima ulusal şairimiz Mehmet Akif in dediği gibi “Korkma, Sönmez Bu Safaklarda Yüzen Alsancak”

Sayğılarımla...

 
Etiketler: Gönül, Candan,, Türkiye, Azarbaycan’dan, Ayrılmaz,
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı UA-135638674-1