301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Sigaradan ölen ölene!
ADAMOB,
Yazı Detayı
28 Aralık 2014 - Pazar 22:57 Bu yazı 1812 kez okundu
 
HUZUREVİ VE İÇ HUZUR
Vedat ZÖHRE
vedatzohre@hotmail.com
 
 

Sayısını bilmem, defalarca gitmişliğim vardır huzurevine.

En son yine bir haber amaçlı oradaydım.

Adana Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Halil Akdoğan ve beraberindeki genç, yaşlı, kadın, erkek 50 civarında dernek üyesi kolilere doldurarak biriktirdikleri tıbbi malzemeleri dernek binası önünde araçlara taşıyarak bitiremiyorlardı. Kolileri taşımak için adeta yarış içerisindeydiler, etkilendim. Birilerini mutlu edecek olmanın ışığı gözlerinde etrafa yayılıyordu. O ışığı net olarak fark edebiliyordum.

 

GÜLEN GÖZLER GÖRDÜM

Kolilerin taşınmasını beklemeden ben ve 2-3 dernek üyesi kendi aracımla huzurevine önce vardık. Huzurevi bahçesinde diğer arkadaşları beklerken bahçede bulunan 4-5 huzurevi sakini yaşlı amcayla sohbete başladık. Yaşlı amcalardan biri hiç konuşmadan bizi dinliyordu. Samimi davranışımızdan etkilendiğini düşündüğümden bize “Çay içer misiniz?” diye sordu. Bizde “Hayır zahmet etmeyin” dedik. Amca üzüldü. Ben “Yorulmayasın diye istemedik amca” dedim. Amca da “Niye ben yaşlı mıyım?” diye cevap vererek yüzünden eksiltmediği tebessümüyle gitti bize çay söyledi.

 

Bu arada Eczane Teknisyenleri malzemelerle geldi. Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Gülnur Özdemir, gülen yüzüyle herkesi karşıladı ve herkese yardımcı oldu. Malzemelerin konulacağı yere kadar arkadaşlara refakat etti.

 

Bu arada “Dişi Aslan” tabirini kullandığım Adana’da etkin çalışan 2 kadın müdür vardır. Bir tanesi Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İkbal Kalın, ikincisi de Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Nurdan Avcı’dır.

 

AĞLAMAMAK İÇİN KENDİMİ TUTAMADIM

Nurdan Hanımın, dernek üyelerine olan sıcak davranışı hemen takdirleri toplamaya başlamıştı zaten. Yönetimi ve birçok üyeyi odasında ağırlamaya çalıştı. İşte ne olduysa burada oldu!!!

Müdüre Hanım Nurdan Avcı’ya çiçek verip, bir konuşma yapmak isteyen Adana Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Halil Akdoğan, “Biz bir aileyiz. Yaşlı insanlarımızın ne çektiğini yakinen biliyoruz. Büyüklerimizin bizlerden beklediği sadece biraz ilgi, biraz sevgidir. Bunu onlardan esirgemeyelim” diyerek konuşmasına devam edecekken yaşadığı duygu yoğunluğundan gözyaşlarını tutamayarak gözyaşlarına boğuldu. Ben dahil birçok kişi anında aynı duygusallığa yakalanarak etkisinde kaldık. Gözlerimiz doldu. Ağlamamak için kendimizi zor tuttuk. Orada bulunanların da kendilerini zor tuttuğunu biliyordum, çünkü kiminle göz göze geldiysem hepsinin gözleri kırmızı ve nemliydi.

Etkilendim. Hem de çok.

 

İnişli çıkışlı birçok haber yaptım. Ama söz konusu insan sevgisi olunca işin rengi değişiyor. Bir de buna fiziksel olarak yaşlanmış, bedensel olarak bazı yetilerini kaybetmiş yaşlılarımız söz konusuysa orada bir durmak gerekiyor.

Bizler de giderek yaşlanıyoruz.

Hani tok olan hiç acıkmayacağını düşünür, aç olan da hiç doymayacağını düşünür derler ya işte onun gibi hiç yaşlanmayacağını düşünen insanlar da var.

Her genç insan yaşlılığı için nasıl maddiyatını biriktiriyorsa, maneviyatından da yaşlılığa bir şeyler biriktirmesi lazım.

Her insan hep mala, mülke değil, insana da yatırım yapmalı. Eşi, dostu bol olmalı. İyi günde, kötü günde çağırmadan yanında olacak insanlar olmalı.

 

Adana Eczane Teknisyenleri Derneği Başkan ve üyeleri huzurevinde kalan tüm yaşlıları tek tek ziyaret ederek her birine hediyeler verdiler. Yaşlılarımız mutluydu ama hediyeler için değil, hatırlarının sorulmasından, ellerinden tutulmasından, kendilerine dokunulmasından mutluydular.

 

İÇ HUZUR

Gelin, ömürlerinin bu sonbaharlarında olan bu insanların gönüllerini hoş edelim.

Nurdan müdürümün dediği gibi sizler de yaşlılarımızı ziyaret ederek hayır dualarını alın, iç huzur bulun.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 
Etiketler: HUZUREVİ, VE, İÇ, HUZUR,
Haber Yazılımı UA-135638674-1