301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Haziran 2015 - Salı 16:01 Bu yazı 1767 kez okundu
 
İYİ Kİ KIRSALDER VAR
Vedat ZÖHRE
vedatzohre@hotmail.com
 
 

Çukurova tarımının dünyaya açılan üretim ve ticaret merkezi olmasının hedeflendiği için öncelikle kendisini tanımaktan onur duyduğum KIRSALDER Başkanı Sedat Kolcuoğlu’na, BPW Adana Kulübü Başkanı Mimar Ayça Katlav’a, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir’e sonsuz teşekkür etmek istiyorum.

BAŞARI, SEDAT KOLCUOĞLU’NUN

Teması ‘Kavun – Karpuz’du ama Çukurova tarımına yön veren paydaşlar el birliği ile iyi bir şeyler yapma telaşındaydı. KIRSALDER Başkanı Sedat Kolcuoğlu, Adanalı, Antalya’da yaşıyor ama kalbi Adana için atıyor. Doğduğu kent Adana için iyi bir şeyler yapmak adına hem enerjisini hem parasını hem de ekibini çalıştırıyor.

Adana’ya senin gibilerin çok ihtiyacı var Sayın Sedat Kolcuoğlu.

Yolun her zaman açık olsun. Allah yardımcın olsun.

Adana’da ilki düzenlenen AGRİ-VIP Çukurova Tarım ve Hayvancılık Fuarı başarıyla tamamlandı. Her adımını titizlikle takip eden Kolcuoğlu, hiçbir işin aksamasına izin vermedi. Stantlarla ilgilendi. Firma yetkilileriyle ilgilendi. Panellerle ilgilendi. Konuklarla ilgilendi. İkramlarla ilgilendi. Her işi kusursuz yaptı. Adana’da Çukurova için çok başarılı bir organizasyon gerçekleştirdi. Benden tam not aldı. Kendisini ve ekibini kutluyorum.

İYİ KARPUZUN ŞİFRELERİNİ İBRAHİM SAVAŞ’TAN ÖĞRENDİM

Sempatik kişiliğiyle gönüllere taht kuran Çukurova Kavun Karpuz Derneği Başkanı İbrahim Savaş her standa gidip, hoş sohbetler gerçekleştiriyordu ve iyi karpuzun şifrelerini kendisinden öğrenme şansını yakaladık. “İyi karpuzu anlamak için insanlar karpuzu tokatlıyor, lütfen yapmasınlar karpuz aptal olur.” diyerek bizleri güldürdüğü gibi “Karpuzun iri ya da küçük olması önemli değil, önemli olan karpuzun kendisini tamamlamış olması.” diyerek ince detayları biz aktardı. “İyi karpuzun damarı gözle görüldüğü gibi gözünüzü kapatıp, elinizi karpuzun üzerinde gezdirdiğinizde de damarın kabartısını hissedersiniz. Çizgilerinde güneşin etkisinden parlaklık olur.” dediği anda ben uygulamaya geçtim. Söylenildiği gibi olan bir karpuzu kestim. Aman Allahım yılın en şekerli karpuzu benim elimdeydi. Demek şifreler işe yarıyormuş. Teşekkürler İbrahim Savaş başkanım.

Firmaların kurduğu stantları gezerken karpuzlar irili ufaklı olduğu gibi birbirinden farklı renkler de taşıyordu. Çocukluğumuzun karpuzu diyebileceğim, koyu yeşil, iri, siyah çekirdekli karpuzlar da, çekirdeksiz olanlar da yerini almıştı. Domateslerin farklı şekillerini ilk kez gördüm bu fuarda. Lezzetleri paha biçilmezdi. Yetiştirdiği ürüne güvenenler göğüslerini gererek sergiliyorlardı ürünlerini…

MUTLULUK HORMONU SALGILAYAN BAL KAVUN YEDİM

Semih Karademir başkanımın sesini duydum bir ara “Vedat gel şu kavunun tadına bak.” dedi. Yaklaştım kavun küçük, yeşil ve sertti. Kavunu kesen bıçak sanki kesmiyor, kayıyordu. Tadına baktığımda tek kelimeyle kavun reçeli yediğimi sandım. Dışarıdan bakıldığında vasat görünen kavun, ağzın içerisinde adeta mutluluk hormonu salgılıyordu. Böylesine muhteşem bir kavunla beni tanıştırdığı için Semih Karademir başkanıma şükranlarımı sunuyorum.

AGRİ-VIP Tarım Fuarı üç gün sürdü. Dediğim gibi teması kavun karpuzdu. Ama bünyesinde birbirinden farklı konu ve konuklarla panelleri de barındırıyordu. Panellerde “Çukurova Dünya’nın Tarım Ticaret Merkezi Olabilir mi?, Kavun Karpuz Sektör Buluşması, Tarım Sektörü, Çukurovalı kadınların dünya ticaretindeki rolü ve dış pazarlarla entegrasyonu, Kırsaldaki Kadınlar, Patates Üretiminde Bitki Pasaport Uygulaması, Çukurova Meyveciliğinin Dünya Pazarındaki Yeri” konularında uzman iş adamı, iş kadını ve akademisyenlerce irdelenerek katılımcı konuklara bilgiler aktarıldı. Merak edilen sorular cevaplandı.

Ayrıca Konferanslar da düzenlendi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör’ün sunumuyla “Dünya’da ve Türkiye’de Pestisit Kullanımı” ve “Ziraat Bayileri Gözüyle Çukurova Tarımının Geleceği” gerçekleştirilen forum ile masaya yatırıldı.

Pozantı Kışlakçı Köyü Muhtarı Harun Yetkin beraberinde getirdiği çilek üreticisi çiftçi kadınların kendi doğallıklarının yanı sıra ürettikleri doğal çilekler ile güne damga vurdu. Çileklerin hem görüntüsü hem de tadı uzun zamandır yemediğim güzellikteydi.

Fuarın açılışını yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar kurdeleyi keser kesmez soluğu kavun karpuz tadım reyonunda aldılar. Firmaların kurduğu stantları da gezen başkanlar ikram edilen şaşırtıcı güzellikteki lezzetler karşısında mutluluk hormonu salgılamaya devam ettiler.

Lafın özeti iyi ki Adana’da böyle bir fuar açıldı.

İyi ki KIRSALDER var.

İyi ki Sedat Kolcuoğlu var.

İyi ki Ayça Katlav var.

İyi ki Semih Karademir var.

İyi ki MSK Fuarclık var.

İyi ki İbrahim Savaş var.

İyi ki Çukurova’da tarım var.

İyi ki üniversitelerimiz var.

İyi ki tarım paydaşları var.

İyi ki STK’larımız var.

İyi ki Mustafa Hızlı var.

 

 
Etiketler: İYİ, Kİ, KIRSALDER, VAR,
Haber Yazılımı UA-135638674-1