301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Sigaradan ölen ölene!
ADAMOB,
Yazı Detayı
09 Aralık 2014 - Salı 20:46 Bu yazı 1654 kez okundu
 
Üniversiteli Olmak
 
 

Aslında çok zor bir durum değildir üniversiteli olmak…

Tabi ailenden ilk defa ayrılmıyorsan ya da yalnız kalmaya alışıksan.

Üniversiteli olmak birçok şey öğretir insana. Öğrenci olmanın tam anlamıyla yaşandığı yerdir üniversite. Zordur ama güzeldir. Üniversiteli olanlar yaşamanın zorluklarını da kısmen görmüş olurlar.

Kendimden örnek vereyim mesela. Ben ailemden hiç ayrılmamıştım daha önce. Başka şehir, başka ev ya da yurt bilmezdim. Annemden babamdan başka yaşayabileceğim insanları aklıma bile getiremezdim.

Ama 4 yıl önce…

Üniversiteyi kazandığım gün çok sevinmiştim. Çünkü okumayı çok seviyorum. Başka bir şehri kazandığımı görünce önce anlam verememiştim. Ta ki gidene kadar… Kaydımı yaptırdığım gün ailemin beni bırakıp gittiği gün anlamıştım.

Artık yeni bir hayatım vardı. Üniversiteliydim. Yeni bir şehirdeydim daha önce hiç gelmediğim havasını, suyunu bilmediğim bir şehirdeydim. Yavaş yavaş alıştım.

Okulumun ilk günü kayboldum mesela. Küçücük şehirdir Çankırı. Kaybolmayı başarabilen tek insan benimdir herhalde.

Sonra gittikçe alıştım. Derslere, sınavlara, özleme, uzaklığa alıştım. Şimdi son senemdeyim. Acısıyla tatlısıyla bitiriyorum okulumu.

Bana soracak olursanız herkes üniversite yaşamını tatmalı yaşamalı derim. Ailenizden ayrılmadan önce varlığı bile bilmediğiniz bir dünya’ya yelken açıyorsunuz. Anne Yemeğinin ne demek olduğunun farkına varıyorsunuz. Büyüyorsunuz…

Ufkunuz açılıyor. Özgüveniniz artıyor. Zorluklara tek başınıza baş etmeyi öğreniyorsunuz. Özlem duygusunu ruhunuzun derinliklerinde hissediyorsunuz.

Yanınızda olmalarını, yanlarında olmanızı istediğiniz aileniz sürekli burnunuzun ucunda tütüyor. Siz çok uzaklarda olsanızda ailenizin bir nefes kadar yakınınızda olduğunu bilmek nasıl da rahatlatıyor onu anlıyorsunuz.

Ailesinden kopan, ruhen uzaklaşanlar yolunu kaybetmeye mahkumdur.

Bir öğrenci için aile her şeyden önce gelmelidir.

Çünkü herkes gider ama aileniz hep yanınızda, arkanızdadır.

Tüm üniversitelilere başarılar diliyorum. Sevgiyle kalın…

 
Etiketler: Üniversiteli, Olmak,
Haber Yazılımı UA-135638674-1