301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Aralık 2014 - Pazartesi 20:48 Bu yazı 2838 kez okundu
 
Yollarımız, yoluna girmeli
Vedat ZÖHRE
vedatzohre@hotmail.com
 
 

Adana’nın Yolları Taş’tandı. Şimdi Yamalıktan…

Bir zamanlar adına şarkılar yazılan Adana’nın yolları, artık otomobil hatta otobüs yutacak nitelikte. Adı hizmet olan altyapı çalışmaları nedeniyle kazılarak adeta haritaya çevrilen yollarımız önceki halinden daha kötü halde neden bırakılır anlamış değilim.

Altyapı hizmetlerinin yapılması kadar doğal bir şey yok elbet. Lakin belediyelerimiz büyük bütçeler, makine ve insan gücü harcayarak yaptığı güzelim asfalt veya kilit taşlı yollar, altyapı çalışmaları yapılmasının ardından günlerce neden rezil bir şekilde bırakılır onu da anlamış değilim.

Kazılan yollar dayıların, amcaların araya girmeleri ile hasbelkader yamalanırlar ama görüntü ve kullanılırlık sıfır.

Çok zaman geçmeden veya bir yağmur yağdığında sanırsınız deprem olmuş, o yollar çamur ve çukur deryası oluverir. Araçlar çukura düşer, insanlar karşıdan karşıya geçemez. Modern şehir bir anda ülkenin en ücra köşesindeki köy haline gelir.

Sanırım yüklenici firmalar amele mühendisliği ile çalışıyorlar.

Tanık olduğum birkaç çalışma var.

Örneğin doğalgaz borularının döşenmesi için kazılan yolların kapatılması işini alan firmaların yaptıkları betonlama 2-3 hafta kum haline dönerek kendiliğinden sökülüyor. İnşaat mühendisi olmadığım için betonun niteliğini bilemem ama bu işi yapanların hangi miktardaki kuma hangi miktarda çimento koymaları gerektiğini bilmelidir diye düşünüyorum.

Tamiri yapılan yollarımızın tamiri tutmuyor. Nerede mühendislik?

Yamalanan yollarımızda meydana gelen engebeler nedeniyle araçları kullanılamaz hale geldiği gibi modern şehir statüsüne hiç ama hiç yakışmıyor.

Buradan yetkililere (UKOME ve yerel yöneticilere) seslenmek istiyorum. Kilittaşı döşenen yolların yama tutmadığını, yapıldığında da süreç içerisinde tekrar bozulduğunu ben bile biliyorum. Siz bilmiyor musunuz?

Asfalt yollar kazıldığında veya kesildiğinde istediğiniz kadar yama yapın. Hem görsel açıdan hem kullanış bakımından yolların elverişsiz hale geldiğini bilmiyor musunuz?

Yama çalışması yapılan yollarımızın bir standardı yok mu? Yama çalışması yapanların emeğine saygısı yok mu? Bu tarz çalışmaları denetleyen yok mu? Varsa neden denetlenmiyor? Yoksa onlar da amele denetçi mi?

Yollarımızda kazı çalışması yapılmadan önce elektrik, su, doğalgaz, Türk Telekom, kanalizasyon, internet sağlayıcı vb. kurumlarla iletişime geçilerek yapacakları bir çalışma varsa topyekün bu çalışmaları bitirseler ardından yollarımız kaplama asfalt yapılsa daha doğru olmaz mı?

 “Balık baştan kokar” atasözünü hatırlatarak seçilmiş veya atanmışların şehir sistemini öyle bir kurgulamaları gerekiyor ki, en düzensiz kişileri bile farkında olmadan o düzene girdirecek düzenlemeler yapmalıdır.

Aspirin çözümlerle yollarımız yoluna girmez.

Yollarımız bir an önce yoluna girmelidir.

Adanalıya yakışmıyor, insanlığa yakışmıyor.

www.adanahabermerkezi.net

 
Etiketler: Yollarımız,, yoluna, girmeli,
Haber Yazılımı UA-135638674-1