301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Eylül 2021 - Pazar 11:47 Bu haber 5078 kez okundu
 
Ahmet Uncu, “42 Yıldır sorunlar değişmedi”
TMMOB Adana İKK, “19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününün 42. Yıldönümü” dolayısıyla açıklama yaptı.
YAŞAM Haberi
Ahmet Uncu, “42 Yıldır sorunlar değişmedi”

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK),  TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak belirlenen 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eyleminin 42 yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

TMMOB Adana İKK adına açıklamayı yapan TMMOB Adana İKK Sekreteri Ahmet Uncu, 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eyleminin mirasını yaşatmak için 19 Eylül’ün "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak ilan edildiğini söyledi.

Kırk iki yıl önce tüm ülkede etkisini gösteren ekonomik kriz karşısında mühendis, mimar ve şehir plancılarının hak kayıplarını ve ücret adaletsizliğini protesto etmek için TMMOB’nin çağrısıyla iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini belirten Uncu; maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan şantiyelere, kamu kurumlarından limanlara kadar pek çok işyerinde üretimin durduğunu söyledi. Uncu, yapılan bu eylemle teknik elemanların üretimden gelen gücünü en açık biçimiyle ortaya sererek yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesini sağlandıklarını kaydetti.

DEĞİŞMEYEN SORUNLAR        

Ülkemizde son dönemlerde birbiri ardına yaşanan büyük felaketlerin, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmetlerinin toplumsal önemini bir kez daha gösterdiğini belirten Uncu  “Buna rağmen, siyasi iktidarın mesleğimizi önemsizleştirme, emeğimizi değersizleştirme çabaları sistematik olarak devam etmekte; mühendis, mimar ve şehir plancıları gerek kamuda gerekse özel sektörde kötü çalışma koşulları altında, yetersiz ücretlerle çalışmaya devam etmektedir” dedi.

İçinde bulunduğumuz derin ekonomik krizin, tüm halkımızın olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırdığını ifade eden Uncu şöyle devam etti:

“Ülkemizdeki mühendis, mimar ve şehir plancılarının bugün karşı karşıya olduğu sorunlar sadece ekonomik sıkıntılar değildir. Kontrolsüz yetkilerle donatılmış tek adam rejimi altında emeğimiz değersizleşirken, özlük haklarımız da giderek budanmaktadır.

MESLEĞİMİZİ VE TOPLUMU KORUYACAĞIZ

Diğer tüm idari alanlarda olduğu gibi meslek alanımızla ilgili de bir gecede yapılan, bilime aykırı, keyfi düzenlemeler, halkın iyi ve güvenli mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmeti almasını engellemektedir. Bu durumun toplumumuza maliyeti daha büyük felaketler, daha güvensiz yapılar, daha fazla yıkım ve daha çarpık bir kentleşme olmaktadır.

TMMOB olarak salgın koşullarında derinleşen ekonomik kriz ve siyasi iktidarın artan baskıları karşısında mesleğimizi, meslektaşlarımızın çıkarlarını ve meslek örgütlerimizi korumak için mücadele ediyoruz. Bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamının üretimini ve devamlılığını sağlamaktadır. Bizler bu anlayışla, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkarken ülkemizin ve toplumumuzun ortak geleceğine de sahip çıkıyoruz.

TEMEL TALEPLERİMİZ

Ülkemizin kalkınması açısından vazgeçilmez bir yere sahip olan mühendis, mimar ve şehir plancılarının sorunlarının aşılması için:

 • Mesleğimizin itibarının düşürülmesine üniversitede başlanmaktadır. Meslektaşlarımızın üniversitede aldıkları eğitimin niteliğini yükseltilmelidir.
 • ÖSYM tarafından açıklanan yerleştirme verilerine göre mühendislik, mimarlık ve planlama bölümlerinin doluluk oranları 80 bandında kalmıştır. Eğitim; üretim, yatırım ve istihdam planlamasından kopmadan yeniden örgütlenmelidir.
 • Tüm çalışanlara sendikalaşma, güvenceli çalışma, güvenceli iş, toplu sözleşme hakları sağlanmalıdır.
 • Her alanda olduğu gibi planlamadan yoksun bir şekilde uygulanan istihdam politikaları, ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz, yetişmiş nitelikli genç teknik elemanların istihdam edilmesinde başarısızdır. Altyapı eksiklikleri, öğretim kadrosu yetersizlikleri, öğrenci niteliklerinde meydana gelen düşüşler, müfredatın niteliği ve işlevselliği, üniversiteler arası birliktelik, akreditasyon, denklik, yeterlilik, eğitimin kalitesi gibi sorunlar bir an evvel giderilmelidir.
 • Kamuda teknik hizmetler sınıfında çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergeleri ayrımsız 4800-6400 arasında yükseltilmelidir.
 • Kamuda sözleşmeli personel uygulaması ve kapsam dışı personel statüsü kaldırılmalı, kamudaki teknik personel ihtiyacının giderilmesi için kamuda atama bekleyen binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının istihdamı sağlanmalıdır.
 • Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında ödenen Özel Hizmet Tazminatının tavan oranı arttırılarak en az 260 olmalıdır ve bu oran emekli aylık ücretlerine de yansıtılmalıdır.
 • Fabrikada, ofiste, sahada ve şantiyede cinsiyet ayrımcılığı ve mobbing engellenmelidir.
 • İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüm çalışanların ve tüm meslektaşlarımızın hakkıdır, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının önüne geçilmelidir.
 • Mesleklerimizin temellerinin aşındırılması, toplumla arasındaki bağın kesilmesi, mesleklerimizin kamusal özelliklerinin ortadan kaldırılması kabul edilemez.
 • Ülke sanayisi ve tarımını bitiren, meslek alanlarını yok eden ranta dayalı ekonomi politikaları terk edilmeli; üretime, sanayileşmeye, kalkınmaya dayalı ekonomi politikaları benimsenmelidir.
 • Hem toplum kesimlerinin hem de meslektaşlar arasındaki gelir adaletsizliği ortadan kaldırılmalı, herkese insanca yaşayabileceği temel ücret hakkı tanınmalıdır.
 • Meslek alanları geliştirilerek,  istihdam üretime dayalı olarak artırılmalı ve işsizlik azaltılmalıdır.
 • Ülke düzeyinde insani yaşam koşullarına uygun asgari ücret, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı tüm çalışanlara, ayrım gözetmeksizin tanınmalıdır.

Bizler mesleğimizi bilimden, üretimden ve toplumdan yana kullanan bir mücadele geleneğinin sürdürücüsüyüz. Bu anlayışla TMMOB’nin bilim ve tekniği esas alan, kamu çıkarını savunan, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana tavrını korumaya devam edeceğiz.

Ülkemizin ve meslektaşlarımızın dayanışmaya ve birlik içinde olmaya en fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Uncu,, “42, Yıldır, sorunlar, değişmedi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1