301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 12:40 Bu haber 1253 kez okundu
 
Baharla Gelen “Saman Nezlesi” Kâbus Oluyor!
Kışın artık geride kaldığı ve ılık bahar aylarının gelmesi ile beraber doğanın canlanıp uyanmaya başladığı şu günlerde mevsimsel olarak ortaya çıkan alerjik rinit birçok kişinin adeta kâbusu oluyor. Uzmanlar bunun nedenini, bu kişilerin polen gibi hava kaynaklı maddelere karşı alerjik tepki göstermesi olarak açıklıyorlar. Bu hastalık ise halk arasında daha çok “saman nezlesi” olarak biliniyor.
SAĞLIK Haberi
Baharla Gelen “Saman Nezlesi” Kâbus Oluyor!

Vücutta kaşıntı, kızarıklık, burunda şeffaf renkte akıntı ve kimi zaman şişme, arka arkaya defalarca hapşırmalar ve gözlerde kaşıntı gibi şikâyetlerle kendini belli eden saman nezlesinin, üst solunum yolu enfeksiyonu olan nezle ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, bu hastalığın tedaviye rağmen genellikle ömür boyu devam ettiğini söylüyor.

Baharla beraber geliyor

İlkbaharın gelmesiyle görülmeye başlayan mevsimsel alerjik rinitin en sık rastlanan alerjik hastalıklardan biri olduğunu aktaran Dr. Arslanhan, “Saman nezlesinde alerjik reaksiyona neden olan madde ya da maddeler “alerjen” olarak tanımlanır. Saman nezlesi olmayanların çoğunluğu için bu maddeler alerjenler değildir. Çünkü bağışıklık sistemi onlara tepki göstermez” diyor.

Her yaşta görülüyor

Hastalığın özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görüldüğünü anlatan Dr. Arslanhan, “Hastalık küçük yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi ileri yaşlarda da görülebilir. Genellikle ömür boyu sürse de ileri yaşlarda şiddeti azalabilir. Kendiliğinden geçme olasılığı ise oldukça düşüktür” diyerek soruna neden olan alerjenlerden uzak durulmasının önemli olduğunu belirtiyor.

Ailesel yatkınlık önemli

“Alerjik rinit teşhisinde hastanın yaşı, hangi ortamlarda şikayetlerinin arttığı, daha önce kullandığı ilaçlara ve özellikle ailesinde alerjisi olan kimse olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Alerji genetik bir hastalık olduğundan ailede başka bireylerde de olması tanı konmasında etkendir. Hastanın öyküsü ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa, alerji testleri uygulanır. Bu testler deri testleri ve kanda alerjenlerin incelenmesi şeklindedir” diyen Dr. Arslanhan, özellikle alerji tedavisine cevap vermeyen kişilerde detaylı burun muayenesi, çocuklarda geniz eti, erişkin hastalarda ise kıkırdak eğriliği, burun polipleri ve sinüzit olup olmadığının da araştırılması gerektiğini söylüyor.

Bu önerilere kulak verin!


Alerjik belirtilerin kontrolünün birden fazla tedavi yönteminin birlikte uygulanmasıyla sağlandığını ifade eden Dr. Murat Arslanhan, “Alerjenle karşılaşmanın önlenmesi, ilaç ve aşı tedavileri bu yöntemler arasında sayılabilir. Ancak ilk ve en önemli aşama alerjik rinite neden olan etkenlerden uzak durmaktır. Bu hastalıkta çevresel faktörler çok yaygın olduğundan tamamen korunmak pek mümkün olmasa da bu durum hafifletilebilir” diyerek önerilerde bulunuyor.
 

  • Polen mevsiminde kapı ve pencereleri kapalı tutun
  • Klimanızdaki filtreleri her ay değiştirin
  • Evinizde bitki yetiştirmeyin
  • Evinizde tüylü hayvan beslemeyin
  • Kuştüyü yastık, yün yorgan-yastık ve yatak yerine sentetik olanlarını kullanın
  • Sigara içmeyin, yanınızda içirmeyin
Kaynak: Editör:
Etiketler: Baharla, Gelen, “Saman, Nezlesi”, Kâbus, Oluyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1