Haber Detayı
13 Haziran 2021 - Pazar 14:04 Bu haber 1211 kez okundu
 
Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre Ve Ahi Evran Anıldı
UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programı kapsamında Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü, Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü ve Ahi Evran’ın doğumunun 850. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlik, Vali Süleyman Elban’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre Ve Ahi Evran Anıldı

Coğrafyamızın ve medeniyetimizin temel taşlarından olan, Anadolu düşünce hayatına damga vurmuş erenleri anmak üzere Çukurova ilçesi Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında düzenlenen etkinlikte Vali Elban bir konuşma gerçekleştirdi.


Vali Elban yaptığı konuşmada, 2021 yılının UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’ı anma yılı olarak ilan edilmesinin önemine vurgu yaparak “ Bu husus, kendi topraklarımız üzerinde yaşamış, insanlarımıza birçok konuda örnek olmuş, yol göstermiş bu ulu erenlerimizin kıymetinin, ortaya koydukları ilkelerin, gösterdikleri hedeflerin evrensel değer olarak kabul edildiğinin bir göstergesidir.” dedi.

Anadolu erenlerinin en parlayan üç yıldızı Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’a bakıldığında hepsinin esas aldığı ortak şeyin insan ve insan sevgisi olduğunu ifade eden Vali Elban, “ İnsan sevgisi olmadan, insanları üstün tutmadan, tüm insanları ayırmadan, insana insan gibi değer vermeden Hakk’a ulaşmanın söz konusu olmadığı, hatta insanın ‘insan’ olmayacağını çok rahatlıkla görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Elbette ki bu üç önemli şahsiyetin birbirinden farklı tarafları olabileceğini de belirten Vali Elban, konuşmasının devamında, “Hacı Bektaş Veli eşitlik, hoşgörü ve ilimi kendine rehber ederek, barışı ve sevgiyi toplumsallaştırmaya ilke edenmiş; Ahi Evran esnaflığı, üretimi, ticareti ve bu alanlardaki ahlakı daha çok vurgulamış; Yunus Emre yollara düşmüş eren olmuş, sevgiyle daha çok ön plana çıkmıştır. Ama üçünün felsefesinde sevgi, ahlak ve insan hep ön plandadır.

Aslında biz Anadolu’muzdaki bu hazinelerin ne söylediğini, neye işaret ettiğini, neyden feyz aldıklarını ve bizim nasıl olmamız gerektiğini hakkıyla anlayabilsek ne kendi coğrafyamızda ne de yakın coğrafyamızda herhangi bir itilaf, sıkıntı, dert, tasa, gam kalmayacak. Çünkü insan insanı sevdikten, insan insanı yücelttikten sonra hiçbir bir sorun olmaz.” ifadelerine yer verdi.

 

ALEVİLER BU TOPLUMUN ÇİMENTOSUDUR

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin de, UNESCO’nun 2021’i anma yılı ilan etmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Bu konuyu Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi durumu değerlendirdiklerini ve etkinliklerle layıkıyla anma yapılması için yol haritası belirlediklerini kaydeden Başkan Soner Çetin, şunları söyledi:

“Bugün ilk etkinliği gerçekleştiriyoruz. Pandemi koşulları el vermediği için kısıtlı sayıda canlarımızı bir araya topladık. Aleviler bu toplumun çimentosudur. Bir alevi canının evine gittiğiniz zaman Hz.Ali, Hacı Bektaş Veli fotoğrafının yanında Gazi Mustafa Kemal’in fotoğrafını görürsünüz. Bu tablo her şeyi başlı başına ifade ediyor.Bizler üç cemevi ve kültür merkezi açmış olmanın gururunu yaşıyorum. Tüm ihtiyaçlarının karşılama konusunda Çukurova Belediyesi üstüne düşeni yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Yaptığımız en büyük hizmetlerden biri de budur. Canlarımızla her zaman beraberiz, biriz. Bir olacağız, iri olacağız diri olacağız.”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz da konuşmalarında Hacı Bektaş Veli ve Anadolu Erenlerinin Anadolu’nun manevi iklimine verdiği önemli katkıyı, dünyaya verdiği insan sevgisi mesajını anlattı.

Konuşmaların ardından açılan sergi hep birlikte gezildi. Sergi açılışın ardından etkinlikler türküler, deyişler ve semah gösterileri ile devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hacı, Bektaş, Veli,, Yunus, Emre, Ve, Ahi, Evran, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1