Haber Detayı
06 Mayıs 2021 - Perşembe 15:05 Bu haber 1310 kez okundu
 
İhmal Edilen İyi Huylu Prostat Büyümesi Ciddi Sorunlar Açabilir!
Erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alan ve üreme yolları ile idrar yollarının birleştiği yerde bir salgı bezi olan prostat, erkeklerde belki de en sık rastlanan sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Medline Adana Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Yaycıoğlu, erkeklerin özellikle 40 yaşından sonra herhangi bir şikâyeti olmasa dahi düzenli olarak ürolojik muayene yaptırmaları gerektiğini söyleyerek prostat büyümesi hakkında bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
İhmal Edilen İyi Huylu Prostat Büyümesi Ciddi Sorunlar Açabilir!

YAŞ İLERLEDİKÇE BÜYÜYOR

Erkeklerde yaş ilerledikçe prostat yavaş yavaş büyümeye başlıyor. Bu büyüme değişik oranlarda olmakla beraber neredeyse tüm erkeklerde görülüyor. Bazı erkeklerde bu durum prostatın boyutlarında da artışa neden oluyor. Prostat boyutu artmış olan erkeklerin bir kısmında ise bu büyüme idrar yolunda tıkanıklığa neden olabiliyor. Bu durumun “İyi huylu prostat büyümesi (BPH)” olarak adlandırıldığını söyleyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, “İyi huylu denilmesinin sebebi bu hastalığın bir kanser olmadığının vurgulanması amacını taşır. Prostat kanseri ise farklı bir hastalıktır” dedi.

FARKLI SORUNLARA NEDEN OLUYOR

“Prostat büyümesinin sebep olduğu şikâyetler idrar yolunda oluşan tıkanıklığa bağlı olarak gelişir ve değişik şiddette olabilir. Bu şikâyetler arasında geceleri idrara çıkma, gündüz sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrara sıkışma, bekleyerek ve ıkınarak idrar yapma, idrar akımının kesintili olması ve idrar şiddetinin azalması sayılabilir” diyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, çok ileri durumlarda prostat büyümesinin tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrar yapamama, sonda takılması, idrar kesesinde taş oluşumu, böbreklerde şişlik hatta böbrek yetmezliği gelişimine bile yol açabileceğini belirtti.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ DEĞİŞİYOR
Prostat büyümesi tanısı konan hastalarda seçilecek tedavi yöntemlerinin izlem, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üçe ayrılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, “Tedavi kararı verilirken hastanın şikayetlerinin şiddeti, bu şikayetlerin hastanın hayat kalitesini ne kadar etkilediği ve tıkanıklığın derecesi önemlidir. Hafif şikâyeti olan hastalarda belirli zaman aralıklarıyla tablonun takibi, yani izlem seçilebilecek bir yöntemdir. Bu dönemde bazı yaşam şekli değişiklikleri ile hastanın sıkıntılarının azaltılması sağlanabilir. İzlemin uygun olmadığı hastalarda çeşitli ilaç tedavileri gündeme gelebilir. İlaç tedavilerinin genellikle uzun süreli uygulanması gerekir ve hastanın şikâyetlerini geriletmeyi hedefler. İlaç tedavisine rağmen sorunları devam eden veya artan hastalar cerrahi tedaviye adaydır” dedi.

LAZER YÖNTEMİ HIZLI İYİLEŞME SAĞLIYOR
Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, ilaç tedavisine rağmen idrar yapamama, mesanede taş oluşumu, böbreklerde şişlik ve böbrek yetmezliğinin mutlak cerrahi tedavi gerektiren durumlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yaycıoğlu, “Cerrahi tedavi ile büyüyen prostat dokusunun idrar yolunda yaptığı tıkanıklık giderilir. Cerrahi tedavi; açık ameliyat, transüretral prostatektomi (TUR-P) veya laser (Greenlight PVP) tedavisi şeklinde yapılabilir. Uygun hastalarda her 3 yöntemle de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat esnasında ve sonrasında kanama problemine en az yol açan ve normal hayata en hızlı dönüşü mümkün kılan tedavi şekli ise lazer tedavisidir” dedi.

CERRAHİ SONRASI TAKİP ŞART

Prof. Dr. Yaycıoğlu, cerrahi tedavi ile prostatın tamamı çıkarılmadığı için hastaların ameliyat sonrası dönemde de prostat kanseri kontrolü açısından mutlaka bir uzman doktor takibinde olmalarını önerdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İhmal, Edilen, İyi, Huylu, Prostat, Büyümesi, Ciddi, Sorunlar, Açabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1