301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Ağustos 2021 - Perşembe 17:53 Bu haber 1495 kez okundu
 
KALP, SICAK HAVALARI SEVMİYOR!
Hava sıcaklıklarının aşırı derecede yükselmesi ile beraber kalp hastalıkları ile ilgili şikâyetlerde de bir artış gözleniyor. Özellikle yaşlılar, kalp hastalığı olanlar ve hipertansiyon ilaçları kullanan bireyler için sıcak ve nemli havalarda risk artıyor.
SAĞLIK Haberi
KALP, SICAK HAVALARI SEVMİYOR!

Sıcak havalarda kalp ile ilgili sorunlar yaşamamak için korunma yollarını bilmenin ve buna göre tedbir almanın önemine değinen Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Profesör Dr. Halil Tolga Koçum, aşırı sıcakların kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini anlatarak uyarılarda bulundu.


Yaşlılar risk altında

Sıcak ve bunaltıcı günlerde kalbimiz, vücudumuzu soğutan temel mekanizma olan terleme olayını başlatmak için normalden daha fazla kan pompalamak zorunda kalıyor. Yaşımız ilerledikçe, vücut sıcaklığımızı dengeleme yeteneğimiz de azalıyor. Sıcak çarpması ise vücudumuzun kendini soğutma işlevinde başarısız olması ile ortaya çıkıyor. Bu durum, halsizlik, bulantı, kusma, baş ağrısı-dönmesi, kas seğirmesi ve bilinç bulanıklığı ile kendini gösteriyor. Prof. Dr. Koçum, sayılan belirtilerin organ yetmezliklerine dahi yol açabilecek kadar ciddi bir durum olduğunu söylüyor.

İlerleyen yaşla beraber tüm atardamarlarda artan plak yükü nedeniyle damarlar daha sert bir yapıya dönüşüyor, susama hissinde bir azalma oluyor. Sıcak çarpması halinde ileri derecede tansiyon düşüklüğü ortaya çıkabiliyor. Bu durum yaşlılarda bayılmaya kadar giden sorunlara yol açıyor.

İlaç kullanırken dikkat edin

Kalp hastalıkları ya da hipertansiyon için kullanılan ilaçlara karşı sıcak havalarda temkinli olunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Koçum, “Bazı ilaçlar güneş ışığı hassasiyeti nedeniyle cilt reaksiyonlarına yol açabilir. İdrar söktürücü özelliği olan ilaçlar ise aşırı su kaybına neden olarak sorun yaratabilir” diyerek ilaç kullananları uyarıyor ve bu hastaların gerekirse doktorlarına tekrar danışmalarını öneriyor.

Susuz kalmayın
Dehidrasyon yani susuzluk, vücudun ihtiyacı olan suyun metabolizmada olmadığı anlamına geliyor. Böyle bir durumda önce kan hacmi düşüyor, sonra da organlara pompalanan kan miktarı hızla azalıyor. Ardından, uç vakalarda organların işlevlerini yitirdiği bile görülebiliyor. Prof. Dr. Koçum, yeterli miktarda su içmenin önemine dikkat çekerek, “Bazen minerallerin de terleme yoluyla kaybedilmesi sonucunda metabolizmada sorunlar gözlenebiliyor. Bu gibi durumlarda söz konusu maddelerin hızla yerine konulması gerektiğinden yeterli miktarda sıvı alımı büyük önem kazanıyor” diyor.

Yeterli önlemler alındıktan sonra sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın mümkün olduğunun söyleyen Prof. Dr. Halil Tolga Koçum, şu önerilerde bulunuyor:

  • Bol su için: Su kaybını yaşamadan önce su tüketmek önemlidir. Bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Aşırı miktarda kafein ve alkolden uzak durun. Açık renkli idrar çıkarmak yeterli sıvı aldığınızın en iyi göstergesidir.
     
  • Uygun giysiler seçin: Hafif ve açık renkli kıyafetleri, nefes alan pamuklu kumaşları tercih edin.
     
  • Güneşten korunun: Güneşin en tepede olduğu 11:00 ila 16:00 saatleri arasında dışarıda bulunmamaya gayret edin ve dinlenin. Dışarıya çıkacaksanız mutlaka şapka veya şemsiye kullanın.
Kaynak: Editör:
Etiketler: KALP,, SICAK, HAVALARI, SEVMİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1