301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ekim 2021 - Pazar 09:20 Bu haber 1288 kez okundu
 
Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “En etkili pandemiyi yaşıyoruz. Kurtuluş ellerimizdedir”.
Kovid-19 pandemisi ve aşı konularında halkı bilgilendirmeye devam eden Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Selahattin Eyyübi Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek “En etkili pandemiyi yaşıyoruz. Kurtuluş ellerimizdedir” dedi.
SAĞLIK Haberi
Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “En etkili pandemiyi yaşıyoruz. Kurtuluş ellerimizdedir”.

ÇAĞIMIZ PANDEMİ ÇAĞI

Adana Tabip Odası Büyük Kongre Delegesi Dr. Halit Atik ile birlikte Selahattin Eyyübi Mahallesi sakinlerine  Kovid-19 pandemisi ve aşı konularında aydınlatıcı bilgiler veren Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “2019 yılında ortaya çıkan bu pandemi bir anda tüm dünyaya yayıldı. Çağımız artık pandemiler çağı. Son 20 yıl içerisinde enaz beş pandemi yaşadık. Ama şu an en etkilisini yaşıyoruz. 1918 yılında yaşanan İspanyol Gribi pandemisinde iki milyar olan dünya nüfusunun dörtte biri hastalanmış. Toplamda 100 milyon insan ölmüştür. Pandemiler ile mücadeleyi öğrenmeliyiz.”

YETİŞMİŞ İNSANLAR BİR ÜLKENİN ZENGİNLİĞİDİR

Kovid-19 pandemisinden kaynaklı dünyada 220 milyon insanın hastalandığını, 4 milyon 600 bin insanın öldüğünü hatırlatan Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Maalesef ülkemizde de 7 milyonu aşan hasta sayısı ve resmi rakamlara göre de 65 bin insanımız ölmüş. Bu ölümlerde 471 sağlık çalışanı, 189 hekim de hayatını kaybetmiştir. Bir ülkenin zenginliği sadece madenleri, denizi, havası değil, yetişmiş insanlarıdır. Pandemi iki yıldır mevcut ama halen kurtulmuş değiliz. Hasta sayısı bakımından Adana, Türkiye ortalamasının üstündedir. Bu gün itibariyle ülkemizde 110 milyon aşı yapılmış. İlk doz aşı yaptıran kişi sayısı 55 milyonlarda. İki doz aşı yaptıran sayısı 45 milyonlarda. Son bir ay içerisinde hergün 18 bin ile 30 bin arasında yeni vaka var. Ve hergün 200’ün üstünde ölen insan var. Yeni mutasyonlar olmasa bu sayıların aşağılara inmesi kaçınılmazdır. Aşılanmaya mutlaka devam edelim. Önlemlerimizi mutlaka sürdürelim.”

AŞI KISIRLIK YAPMAZ

Mutasyonlar sonucu yaşanan 4. Pikin aşısızların ve gebelerin piki olduğunu belirten Uzm. Dr. Menteş, “Bugünlerde çok fazla aşısız hasta görüyoruz. Bugün burada olma nedenlerimizden biri de Yüreğir ve Seyhan’ın güney mahallelerindeki aşı sayısının düşüklüğüdür. Çok fazla genç hasta görüyoruz. Çok fazla gebe hasta görüyoruz. Hepsi aşısız. Aşı kısırlık yapmaz. Bebek yapmayı düşünen, gebe olan, çocuk emziren her anne aşı yaptırabilir. Aşının kısırlık yapma gibi bir etkisi yoktur. Şuan 12 yaş üstü her bireye yapılmaktadır. Aşı yaptıranlar bir sonraki doz tanımlandığında mutlaka aşılarını tamamlaması zorunludur. Nüfusun yüzde seksenlerinin 2-3 dozu tamamlandığında bu virüsün etkisi azalacağı inancındayım. Bu yüzden aşı yaptırmayan varsa mutlaka aşısını yaptırsın. Bu konuda konu komşunuzu uyarın, korunma önlemleri ve el temizliği de önemlidir. Bu hastalıktan kurtulmak ellerimizdedir” diye konuştu.

Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş yaptığı açıklamanın ardından mahalle sakinlerinin pandemiye ilişkin merak ettiği soruları yanıtladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uzm., Dr., Selahattin, Menteş,, “En, etkili, pandemiyi, yaşıyoruz., Kurtuluş, ellerimizdedir”.,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1