301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 11:20 Bu haber 635 kez okundu
 
Yaşar Kemal, 29 Şubat’ta Adana‘da anılacak
Yaşar Kemal, ölümsüzlüğünün 5. yılında Türk Tabipleri Birliği Ali Özyurt Edebiyat Matineleri kapsamında doğduğu topraklarda 29 Şubat 2020’de anılacak.
SANAT Haberi
Yaşar Kemal, 29 Şubat’ta Adana‘da anılacak

Anma Türk Tabipleri Birliği, Adana Tabip Odası, Adana Büyükşehir Belediyesi, Altınoran Derneği ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen anma programı hakkında bilgi veren Türk Tabipleri Birliği Ali Özyurt Edebiyat Matinelerinin yürütücülerinden Dr. Ayşegül Tözeren ve Dr. Ali İhsan Ökten, “Yaşar Kemal’in romanlarında doğa ve insan ayrılmaz bileşenlerdir. Yaşar Kemal’de doğa, dışarıdan bakılan bir olgu değil, yaşantının bir parçasıdır. Yaşar Kemal’in yarattığı Çukurova dünyasında, insan kadar önemli bir yer tutan "doğa, hem cennet hem cehennemdir." Dağları, ovaları, bataklıkları, otları, ağaçları, kuşları, böcekleriyle tüm doğayı romanlarında böylesine coşkuyla işlemiş bir başka yazar yoktur.”  dediler.

 

ANMA

Görkemli anma, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'da 29 Şubat 2020 tarihinde Saat: 14.00'da Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar sanatçılarının konseriyle başlayacak.

Konserin ardından gerçekleştirilecek panele gazeteci Zeynep Oral, edebiyatçı Güven Turan, akademisyen Prof. Dr. Aydın Uğur ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş konuşmacı olarak katılacak.

Panelde Yaşar Kemal edebiyatında doğa değinisi konu alınıyor. Panelin ardından da sanatçı Ahmet Güneştekin'in Yaşar Kemal belgeseli gösterilecek.

İKİNCİ GÜN ANAVARZA ZİYARET EDİLECEK

Anmanın ikinci gününde Türkiye'nin dört bir yanından Adana'ya gelen hekimler ve misafirler, Yaşar Kemal'in doğduğu köy Hemite ve romanlarına esin kaynağı olan Çukurova'yı boydan boya gören Anavarza'yı ziyaret edecekler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşar, Kemal,, 29, Şubat’ta, Adana‘da, anılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1